Kris

Musím si vyzvednout úřední dopis od soudu,ale odcizili mi občanský průkaz.Jak to mám řešit?

Ani ne před měsícem mi odcizili kabelku s občanským průkazem.Občanský průkaz policie našla,ale nedala mi ho protože jsem už od obecního úřadu dostala Potvrzení o občanském průkazu.Jelikož moje matka se dostala do psychických problému a zhroutila se zapoměla jsem přes všechny tyto problémy zažádat o nový občanský průkaz.Mezi tím jsem žádala o zvýšení výživného a na poště mi od soudu dopis nedají na potvrzení.A jiný osobní doklad nemám.Jak to mám řešit?Mám zajít k soudu?

Odpovědi
standa

Moc nechápu proč vám Policie nevydá váš OP, ale nebudu pátrat 🙂

Česká pošta se řídí docela striktními předpisy (viz níže) a je dost možné, že vám dopis nevydá ani na náhradní doklad…, takže vám nezbývá nic jiného než:

  1. oslovit Policii a požádat ji o vydání vašeho OP…, pokud vám tento doklad z různých důvodů nebude vydán, tak musíte zajít na Obecní úřad a zde řádným způsobem požádat o vystavení nového OP
  2. počkat až se zásilka vrátí zpět k soudu a zde si pak vyžádat její osobní převzetí s tím, že snad Soud uzná jako doklad totožnosti vámi zmiňované Potvrzení o ztrátě OP

čl. 23/1 POŠTOVNÍCH PODMÍNEK:
Prokazování některých podmínek pro dodání:

K prokazování jména a příjmení fyzické osoby(…) lze použít pouze OBČANSKÝ PRŮKAZ, řidičský průkaz vydaný v České republice nebo cestovní doklad vydaný v České republice

Zdroj: http://www.cpos­t.cz/assets/nas­troje/zps.pdf

Filip84

Jasně.

Proč se něco takového stalo je zcela irrelevantní, a – na rovinu – nikoho to nezajímá, tím méně soud. Že nemáš doklad je Tvůj problém, ne soudu, jo, jednoduché. To není právně relevantní skutečnost, která by byla s to zvrátit právní fikci doručení.

Řešení, kdyby se někomu něco podobného stalo:

  1. Česká republika – Ministerium vnitra, se sídlem v Nuslích, Na Pankráci 1623, evidenční číslo 72, obec Hlavní město Praha – vydá jak občanský průkaz, tak cestovní pas, do 24 hodin, převzetí je možné jak tam, tak i u jiného úřadu obce s matrikou, ovšem pak to nebude do 24 hodin. Je to, samozřejmě, za zvýšený správní poplatek.

Prostě se sedne na vlak, do dostavníku, nebo čím jezdí ti, co neumí řídit, dojede se na Franz Joseph Bahnhof, nebo na Hybernské nádraží, tam se sedne na Strassenbahn, nebo vleze do podzemky, dojede se do Nuslí (směřovat se na Soudní náměstí, myslím, že podzemka je to Pražského povstání), tam se vyčká fronta (ale dnes už se lze i dopředu reservovat na konkrétní termín), pak se někde ubytuje, v „noclehárně u Kateřiny“, a druhý den se zase sedne na ten Strassenbahn a dojede si tu Kennkarte vyzvednout,

  1. každý úřad obce s matrikou vydá OP ve lhůtě 5 úředních dnů za zvýšený správní poplatek, a ve stejné lhůtě vydá i cestovní pas.

Tak si sedne do toho Omnibusu, nebo čím jezdí ti, co neřídí, dojede si na ten ouřad v ouředních hodinách, řekne si, že to chce do pěti úředních dnů za zvýšený poplatek, oni jí/ho tam vyfotí, a za pět úředních dnů (někdy je to i dřív) zase sedne do toho dostavníku a zajede si pro tu Kennkartu. A volá, po třech dnech, každej den na ten ouřad, i když jim tam dal/a na sebe telefon, protože „aj v obecenstvu možů seděť voli“ a „mejlit se může každej, učenej, jako nevzdělanej blbec, mejlej se i ministři“, nepřenáší odpovědnost za svůj život na někoho jiného, jo, volá tam, jestli tam ta Kennkarta, náhodou, není. Oni tam od toho jsou, on/a si jich platí ze svých daní.

A, v každém případě, bude potřebovat, tam nebo tam, rodný list, jestli už je potvrzení o OP propadlé. Jestli nemá rodný list, tak si bude muset nejprve sehnat svědky, že je to on/ona, s těmi se dostavit k matričnímu úřadu v obci, ve které se narodil/a, a tam vydají za správní poplatek stejnopis rodného listu.

Jo, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že.