Musím prokazovat původ zboží?

Dobrý den, chci se zeptat, ráda bych si otevřela eshop. Když na něm chci prodávat zboží z Číny (kryty na mob. telefon atd..)
1) Musím nějak prokazovat původ daného zboží například schovávat si faktury, kdy jsem ho zakoupila?
2) Jak je to s DPH? Už se to bere tak, že je zaplacené ? Když já dané zboží koupím za 200,- a chci z něho mít zisk 100 Kč, mám ho tedy prodávat za 300 Kč?
3)Když kupuji zboží od lidí, které následně chci prodat, jak je to s DPH? Tu musím hradit já?
4) Když za celý rok díky tomu vydělám dejme tomu 50 000 Kč, musím tedy odvést na konci února daň z příjmu, DPH a zaplatit peníze pojišťovně z dosaženého výdělku?

Nejlepší odpověď

Zlatý

Tak co chcete prodávat?
Nošené věci nebo věci nakupované v Číně? Bylo by dobré
si to ujasnit a nezakládat k jednomu tématu více otázek.

Je Vám jasné, že pokud budete nakupovat zboží v Číně
a prodávat zde, budete muset kupujícím poskytovat záruku
a záruční servis?

Hodláte prodávat věci jenom na dva roky,
nebo zajistíte i následný pozáruční servis?

Bruneto, jestli chcete začít podnikat, začněte
se seriózně (!!) zabývat vším, co s tím souvisí.
Začít byste měla příslušnými zákony.

Až je nastudujete, bude čas na ostatní → i na tu DPH.

Další odpovědi:

Bronzový

Při nákupu a následném prodeji zboží z Číny se pak jedná vždy o zboží obchodní povahy. DPH a clo se pak musí doplatit vždy, neb není zaplaceno ve státech celní unie.

Doplnění: mj. Zákon o obecné bezpečnosti výrobků 102/2001 a Zákon o technických požadavcích na výrobky 22/1997.

A to je jen začátek co se týče některých záležitostí kolem výrobků uváděných na trh v EU. Jistě se toho najde ještě hromada... Týká se jak výroby, tak i dovozu. Zkrátka... kvůli tomu jsem se na spousty projektů vykašlal.

Bronzový

Ono to nebude tak jednoduché, jen se tak lehce pustit do podnikání. Já jsem si aktivně zjišťoval informace o podnikání několik let, než jsem si založil živnost. Je s tím mnohem více problémů, než otázky na které se ptáš. Ono se řekne koupit kryty z aliexpresu a prodávat je v česku. Ale přemýšlela jsi už o věcech jako je třeba konkurence, marketing, reklamace, logistika, PPC, GDPR, CLO, apod.? ... Být tebou nejdříve zkusím nějaký affiliate systém u eshopu, který prodává podobné produkty jako chceš prodávat ty. Alespoň zjistíš, kolik konverzí budeš schopna získat, také nabereš nějaké zkušenosti.

Zlatý

Jestli chceš opravdu uvažovat o podnikání, seznam se nejdřív se zákonem o daních z příjmů, daňovou evidencí, DPH a pravidly sociálního a zdravotního pojištění. Není to nic složitého, bez základních znalostí se ale můžeš dostat do velmi vážných problémů.
1) Prokazování výdajů je nutné pro DE, bez které se neobejdeš.
2+3) Vzhledem k předpokládanému obratu a faktu, že budeš hlavně prodávat neplátcům, DPH v ČR se tě týkat nebude. Vysvětlení v zákoně.
Pozor ale při dovozu. Při úhrnné hodnotě > 22€ se platí DPH, od vlastní hodnoty zboží > 150€ i clo. Důsledně vzato by se mělo platit clo + DPH z jakéhokoli obchodního zboží.
4) Do konce února nemusíš dělat vůbec nic. DAP se podává do konce března + přehledy pojišťovnám. Z tohoto příjmu bude daň nulová. Viz samostudium 586/1992 Sb.

Zlatý

Pokud jsi plátce DPH tak 300+ DPH, pokud nejsi plátcem tak 300. Musíš vést přece nějaké účetnictví. To znamená, žer musíš mít i doklady od zboží které koupíš. Pokud nemáš, musíš v tomto případě započítat celých 300 kč do zisku.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 901
Zlatý mosoj 473
Zlatý ivzez 394
Zlatý Hlada 275
Zlatý gecco 271
Zlatý standa 201
Zlatý led 193
Zlatý annas 192
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 175

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.