Bruneta84

Musím prokazovat původ zboží?

Dobrý den, chci se zeptat, ráda bych si otevřela eshop. Když na něm chci prodávat zboží z Číny (kryty na mob. telefon atd..)

  1. Musím nějak prokazovat původ daného zboží například schovávat si faktury, kdy jsem ho zakoupila?
  2. Jak je to s DPH? Už se to bere tak, že je zaplacené ? Když já dané zboží koupím za 200,– a chci z něho mít zisk 100 Kč, mám ho tedy prodávat za 300 Kč?

3)Když kupuji zboží od lidí, které následně chci prodat, jak je to s DPH? Tu musím hradit já?

  1. Když za celý rok díky tomu vydělám dejme tomu 50 000 Kč, musím tedy odvést na konci února daň z příjmu, DPH a zaplatit peníze pojišťovně z dosaženého výdělku?

Nejlepší odpověď
ivzez

Tak co chcete prodávat?
Nošené věci nebo věci nakupované v Číně? Bylo by dobré
si to ujasnit a nezakládat k jednomu tématu více otázek.

Je Vám jasné, že pokud budete nakupovat zboží v Číně
a prodávat zde, budete muset kupujícím poskytovat záruku
a záruční servis?

Hodláte prodávat věci jenom na dva roky,
nebo zajistíte i následný pozáruční servis?

Bruneto, jestli chcete začít podnikat, začněte
se seriózně (!!) zabývat vším, co s tím souvisí.
Začít byste měla příslušnými zákony.

Až je nastudujete, bude čas na ostatní → i na tu DPH.

Další odpovědi
Edison

Při nákupu a následném prodeji zboží z Číny se pak jedná vždy o zboží obchodní povahy. DPH a clo se pak musí doplatit vždy, neb není zaplaceno ve státech celní unie.

Doplnění: mj. Zákon o obecné bezpečnosti výrobků 102/2001 a Zákon o technických požadavcích na výrobky 22/1997.

A to je jen začátek co se týče některých záležitostí kolem výrobků uváděných na trh v EU. Jistě se toho najde ještě hromada… Týká se jak výroby, tak i dovozu. Zkrátka… kvůli tomu jsem se na spousty projektů vykašlal.

Tw!st

Ono to nebude tak jednoduché, jen se tak lehce pustit do podnikání. Já jsem si aktivně zjišťoval informace o podnikání několik let, než jsem si založil živnost. Je s tím mnohem více problémů, než otázky na které se ptáš. Ono se řekne koupit kryty z aliexpresu a prodávat je v česku. Ale přemýšlela jsi už o věcech jako je třeba konkurence, marketing, reklamace, logistika, PPC, GDPR, CLO, apod.? … Být tebou nejdříve zkusím nějaký affiliate systém u eshopu, který prodává podobné produkty jako chceš prodávat ty. Alespoň zjistíš, kolik konverzí budeš schopna získat, také nabereš nějaké zkušenosti.

Hlada

Jestli chceš opravdu uvažovat o podnikání, seznam se nejdřív se zákonem o daních z příjmů, daňovou evidencí, DPH a pravidly sociálního a zdravotního pojištění. Není to nic složitého, bez základních znalostí se ale můžeš dostat do velmi vážných problémů.

  1. Prokazování výdajů je nutné pro DE, bez které se neobejdeš.

2+3) Vzhledem k předpokládanému obratu a faktu, že budeš hlavně prodávat neplátcům, DPH v ČR se tě týkat nebude. Vysvětlení v zákoně.
Pozor ale při dovozu. Při úhrnné hodnotě > 22€ se platí DPH, od vlastní hodnoty zboží > 150€ i clo. Důsledně vzato by se mělo platit clo + DPH z jakéhokoli obchodního zboží.

  1. Do konce února nemusíš dělat vůbec nic. DAP se podává do konce března + přehledy pojišťovnám. Z tohoto příjmu bude daň nulová. Viz samostudium 586/1992 Sb.

Drap

Pokud jsi plátce DPH tak 300+ DPH, pokud nejsi plátcem tak 300. Musíš vést přece nějaké účetnictví. To znamená, žer musíš mít i doklady od zboží které koupíš. Pokud nemáš, musíš v tomto případě započítat celých 300 kč do zisku.