erresiel

Musím při srážce se srnou volat myslivce?

Pokud srazím srnu a ta je zraněná, mohu ji bez volání myslivce odvézt k veterináři nebo zavolat záchrannou stanici?

Nejlepší odpověď
Edison

Hlavně musíš zavolat PČR. Ti už by si měli všechno obstarat.

Doplnění: Řiďte se zákonem!!!

Zákon č. 361/2000 Sb.Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů

ČÁST PRVNÍ
ZÁKON O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

HLAVA II
PROVOZ NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

Díl 3
Pravidla provozu na pozemních komunikacích

Oddíl 3
Zvláštní ustanovení pro provoz vozidel

§ 47
Dopravní nehoda…

Nic jiného žádný zákon neukládá. Pozor, odvezení potrefené zvěře by mohlo být posouzeno jako pytláctví.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p47

Další odpovědi
Kepler

To udělat můžeš, ale nemusíš. Pokud dojde k usmrcení zvěře, je nutné zavolat policii a ta informuje myslivecké sdružení,které má pak na zvěř nárok. Nárok na odškodnění škody na autě pak uplatňovat nemůžeš, protože divoká zvěř nemá majitele, na kterém by se škoda mohla vymáhat.
Je nutné zavolat policii a ta informuje myslivecké sdružení,které má pak na zvěř nárok.
http://www.re­alhit.cz/prav­ni-poradna/bezplatna-pravni-poradna/otazka/stret-s-divokou-zveri/244

Mc Merkurion

… proč se ptáš na to stejný: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nemuzu-vzit-srazenou-zver-na-veterinu-bez-volani-myslivce ???

JájsemRaibek

Pokud bys naložila tu srnu do auta a někdo by to viděl, mohla bys být stíhaná za pytláctví. Takže zavolat policii a ti zařídí myslivce. Mimo jiné mysl. sdružení je pojištěné a případnou škodu na autě ti uhradí.

EKSOT123

U nás jsou myslivci velcí páni. To si pracně udrželi a vybojovali ještě z dob socialismu. Asi je pravda, jak píšete, že náhradu za škodu na vozidle nikdo nedostane, ale zvěř se musí odevzdat jakoby patřila myslivcům.
To je stejné asi i v cizině, ale např.v Rakousku je 10× míň srnčí a černé zvěře. Takže riziko srážky s vozidlem je malé. Majitel pozemků u nás ve většině případů nedostává od myslivců vůbec nic, přestože zvěř působí škody na lesních a zemědělských kulturách. Ale je možné, že velké zemědělské podniky od myslivců něco za škody vymáhají, to nevím.

Edison

Zavolat policii je povinností VŽDY když… viz zákon… V tomto případě je volání policie povinné – dopravní nehoda. A není pravdou, že by divoká zvěř nikomu nepatřila. Vždy někomu patří!! A pokud vznikne škoda někomu, kdo na místě není, je automaticky povinnost volat PČR. Rovněž pokud dojde k DN a není na místě druhá odpovědná osoba!!! Pokud od nehody odjedete, jednalo by se v nejlepším případě o ujetí z místa DN!!!