starouš

Musím podat výpověď? Ke kterému datu? Od 4. 7. 2019 mám nárok na předčasný důchod. Jak by měla znít výpověď?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ivzez, Kepler: Dotaz je na předčasný starobní důchod. A tam myslím souběh výplaty důchodu a současně příjmu ze zaměstnání či podpory v nezaměstnanosti apod. není možný. Opravte mně pokud se mýlím.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… buď se dohodnete, nebo půjdeš do důchodu později: https://porad­na.naseduchody­.cz/kdy-dat-vypoved-pri-odchodu-do-predcasneho-duchodu/
… jedná se o předčasný důchod, a přestože si lze přivydělat, nemůže bejt zaměstnán, proto musí ukončit poměr (pracovní), pracovat lze …

Kepler

Výpověď můžete dát kdykoliv bez udání důvodu – na vlastní žádost, ale musíte počítat s výpovědní lhůtou. Výpověď ale dávat nemusíte, klidně můžete pracovat dál a přitom pobírat starobní důchod. Můžete ale změnit pracovní smlouvu, třeba na částečný úvazek. Pokud jste žádost o předčasný starobní důchod ještě nepodal, musíte počítat s tím, vyřízení trvá tuším 4 měsíce.

ivzez

Dávám výpověď.
Místo, datum
Podpis (Jméno Příjmení)

To úplně stačí. Výpověď je nejlepší předat osobně proti potvrzení na kopii.
Počítejte s dvouměsíční výpovědní dobou, kterou byste ještě musel odpracovat.
Doručíte-li zaměstnavateli výpověď do 30. dubna, skončí zaměstnání 30. června.

Ale – jak píše Kepler – v zaměstnání končit nemusíte,
začátek pobírání starobního důchodu neznamená, že
byste musel přestat pracovat.
_______

Doplňuji:

Dochy,
děkuji za upozornění, přehlédla (nejspíš kvůli spojení „mám nárok“) jsem,
že jde o předčasný důchod, odpověděla jsem ke starobnímu důchodu.

V případě předčasného důchodu bude nutné zaměstnání
ukončit nejpozději den před začátkem pobírání důchodu.

Poznámka:
Nárok vzniká při splnění podmínek na starobní důchod.
O předčasný důchod lze požádat za určitých podmínek,
není to tak, že by na něj měl každý „automaticky nárok“.

Dochy

sorry, mělo být do diskuse…
Ivzez, Kepler: Dotaz je na předčasný starobní důchod. A tam myslím souběh výplaty důchodu a současně příjmu ze zaměstnání či podpory v nezaměstnanosti apod. není možný. Opravte mně pokud se mýlím.

ivzez

Ne, Dochy,
udělal jste dobře, že jste to napsal do odpovědi,
v diskuzi by se to snáze přehlédlo.

Ještě jednou díky za upozornění. Musím být pozornější.

starouš

Zdravím,
máte pravdu, v předčasném důchodu není možné pobírat i plat, to až při plném starobním.

starouš

Děkuji Všem za rady v odpovědích, dnes vyřešeno (na personálním) na firmě, ta mi bude akceptovat „Výpověď dohodou“ ke dni 3.7. 2019 a od 4.7. 2019 jsem „předčasný starobní důchodce“ Díky Všem za rady a mé popohnání v mé záležitosti 🙂
Tím bych to pokládal za uzavřené. Mnoho dobrého Všem 😉

ivzez

Zdůvodňuje se to tím, že pokud by člověk pobírající předčasný důchod pracoval, vytratil by se smysl předčasného důchodu.

Současné zaměstnání sice budete muset ukončit, ale můžete pracovat na základě DPČ s odměnou do 2.499 Kč měsíčně nebo na základě DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně.

Za předpokladu, že byste nepřekročil limit (nevím přesně, jde o částku kolem 60.000 Kč za rok), můžete i podnikat.

V době pobírání předčasného důchodu nesmíte vykonávat činnost, z níž byste byl účasten na důchodovém pojištění. Jakmile dosáhnete důchodového věku pro starobní důchod, budete moci pracovat (podnikat) bez omezení.

Pozor:
Plný starobní důchod pobírat pravděpodobně nikdy nebudete → do konce života půjde o trvale krácený předčasný důchod.

Na plný starobní důchod byste mohl dosáhnout v případě, že byste pobírání předčasného důchodu ukončil/přerušil a dále pracoval.

starouš

Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Ano, tak to nějak je, trochu jsem po tom taky pátral, ale jen orientačně.
Ale vězte, že jako „horník“ trvale zaměstnán v podzemí od roku 1983, t.j. nějakých 35let a 8 měsíců + dalších 8 měsíců do odchodu, opravdu, ale opravdu už pracovat nechci a nebudu 🙂
Zdař Bůh !