nadka77

Musím platit za nájemníka?

Musím platit za nájemníka který neplatí, jako majitelka domu,obci vodné a stočné?Řekli nám že ano.Na obci se bere spotřeba vody 80 kubíků na osobu za rok.

Nejlepší odpověď
standa

Jako majitelka domu (se kterým má obec smlouvu na dodávku vody) musíte zaplatit, ale neplatíte „za zmiňovaného nájemníka“, ale z titulu vlastnictví tohoto domu.

Skutečnost, že pak takovouto platební povinnost přenášíte na jednotlivé obyvatele domu, a že se někdy vyskytne i problém s placením těchto obyvatel, je úplně jiné téma.

btw. když píšete o „spotřebě vody 80 kubíků na osobu za rok“, tak máte nejspíš na mysli ZÁLOHU, kterou obec hodlá vybírat předem. Protože po skončení období (roku) musíte od obce obdržet vyúčtování skutečné spotřeby x cena/m3 mínus odečet dříve zaplacené zálohy a rozdíl buď doplatíte nebo vám obec vrátí.

A stejným principem pak budete postupovat vůči jednotlivýcm obyvatelům domu, tj. celkovou spotřebu za celý dům musíte rozděleit nějakým spravedlivým způsobem*) mezi jednotlivé obyvatele, resp. mezi jednotlivé byty, tuto dílčí spotřebu vynásobíte platnou cenou za m3 a odečtete již zaplacenou zálohu nebo pokud záloha nebyla zaplacena, tak nic neodečtete a ROZDÍL vám musí být doplacen nebo je Vy musíte vrátit.

*) existuje řada metod jak spravedlivě vypočíst spotřebu v jednotlivých bytech:

  1. v bytě jsou dílčí vodoměry → to je nejspravedlivější
  2. vodoměry nejsou, takže spotřčebu odvodíte od počtu osob v jednotlivých bytech a domě celkem
  3. jiná metoda, která se používá je taky výpočet podle podílu podlah.plochy bytu k celkovému součtu podlah.výměr všech bytů