Vladislav II

Musím platit případné nedoplatky z vyúčtování, pokud nebylo vyúčtování vypraveno včas?

Pronajímatelka bytu mi nevystavila za poslední 3 roky vyúčtování, vím, že penále za každý den je 50Kč. Avšak po upozornění a následném vyúčtování musím platit případné nedoplatky, či nikoliv? Nemohla jsem přeci vědět, zdali jsou ve vyúčtování nějaké nedoplatky… Předem mnohokrát děkuji za Vaše odpovědi!

Nejlepší odpověď
da ny

My se každý rok o nedoplatek/pře­polatek v pronajatém bytě v místě studia dcery samy zajímáme. Nečekáme, jestli nám někdo, něco vystaví!
Každý přece ví, že koncem března nebo v dubnu obdrží majitel (nájemce v městských bytech) vyúčtování.Je nějaký čas na reklamaci. Pak je třeba nedoplatek uhradit, nebo u bytové služby/družstva sjednat splátkový kalendář..
V červnu a červenci obvykle chodí přeplatek.

Otázka přeplatků a nedoplatků by . měla být řešena ve smlouvě o nájmu nebo i ústně. To jste neuvedl/a…
Pokud chcete v bytě nadále setrvávat a majitel po Vás (logick) žádá úhradu nedoplatku, budete muset zaplatit.
Doporučuji zvednout zálohy na služby, TUV aj. Měsíčně budete platit o několik set korun více.

Další odpovědi
ivzez

Vladislave, o vyúčtování se musíte zajímat i Vy sám. Má-li toho pronajímatel více, může snadno dojít k opomenutí. Je přece ve Vašem zájmu mít všechny platby v pořádku, nikomu nic nedlužit.

Samozřejmě, že nedoplatky musíte uhradit!! Co myslíte, že
jsou nedoplatky → přece platby za to, co jste spotřeboval.

________

Doplňuji:

Odpověď Slečny 007 je zavádějící. Skutečnost, že
pronajímatel nedodržel (nesplnil) své povinnosti, neznamená,
že by svým závazkům nemusel dostát nájemce.

Vodu, teplo i energie spotřeboval, měl by je uhradit.
Něco jiného by byl úrok z prodlení, protože prodlení
nezavinil nájemce.

Slecna 007

Pronajímatel má povinnost předložit vyúčtování včas. Nemůže žádat doplatek po letech. Na nedoplatky z roku 2015 bych letos nereflektovala. Pokud to není přímo uvedeno ve smlouvě, pak se ze zákona 67/2013 Sb. Provádí 1× ročně a to nejpozději do 4 měsíců od doručení vyúčtování od dodavatele. Jako nájemník nemáte žádnou povinnost se po tom nějak shánět. Je to záležitost pronajímatele.

Vladislav II

Mně je to jasné… Ale proč to mám hlídat já, když za to odpovídá pronajímatel? Neudělal, tak mu hrozí pokuta 50 Kč za den a já se o ní ráda přihlásím, neboť to je starost majitele, ne moje. Vyúčtování totiž ani nevystavil, tudíž ani není jasné, jaký byl popř. nedoplatek.

Mc Merkurion

… odkaz na výši pokuty by nebyl? … nebo je to jen JBP? … většina penále se totiž dává procentuálním a ne paušálním vyjádřením …

mosoj

Vyhodit z nájmu!