NMML

Musím platit koncesionářské poplatky, když…?

Musím platit koncesionářské poplatky, když budu mít televizi, která má vymontovaný tuner a není tedy schopna přijímat televizní signál? Používal bych ji jako monitor.

A pokud i v takovém případě musím, tak za jakou službu bych platil?

Děkuji

Nejlepší odpověď
da ny

„S výjimkou osob osvobozených od této povinnosti musí podle zákona 348/2005 Sb. koncesionářské poplatky platit každý, kdo má rozhlasový nebo televizní přijímač. Za přijímač je považováno zařízení schopné příjmu pozemního, satelitního, kabelového nebo IPTV vysílání. Platba je tak vázána na vlastnictví fyzického přístroje, nezáleží tedy na tom, že jeho majitel Českou televizi nesleduje a Český rozhlas neposlouchá.“

Další informace o tom, kdo nemusí platit koncesionářské poplatky např. zde:
https://www.e­uro.cz/byznys/kon­cesionarske-poplatky-televize-rozhlas-odhlaseni-1415825

Další odpovědi
Edison

Pokud k tý TV je možné připojit jiné zařízení schopné na ní zobrazovat TV signál, pak musíš. Tuner totiž není jedinou podmínkou. Krom toho je primárně zkonstruován pro zpracování TV signálu a dílčí úprava to nezmění. Ber to tak, že jí zůstanou jiné vstupy, které to umožňují. Třeba nějakým STB, nebo klidně i přes počítač.

Dochy

Jdu vás sem zdrbnout. V odpovědích vše špatně.
Dany: Sice dobře, ale neodpovídá na otázku zda je nutno platit kvůli televizi s demontovaným tunerem.

Kapitán: Kecy. Za PC a tablet se neplatí, pokud nejsou vybavené TV tunerem. Za mobil se neplatí i v případě že je vybaven TV či radio tunerem (vyjímka v zákoně: koncové telekomunikační zařízení)

Edison: "Pokud k tý TV je možné připojit jiné zařízení schopné na ní zobrazovat TV signál, " nesmysl to by se muselo platit i za monitory.

Ale bohužel dle tohoto zákona televize zůstává televizí i když ji napůl vybrakujete. (viz Herjulfson, který by si tu jediný zasloužil nominaci, kdyby to šlo). Pořád se platí koncesionářské poplatky ač to příliš nedává smysl jde o zákon. Zákony smysl dávat nemusí, stačí že je někdo vymyslel, někdo prosadil, někdo schválil a někdo další je vymáhá…

Herjulfson

Jak píše da ny za přijímač je považováno zařízení schopné příjmu pozemního, satelitního, kabelového, IPTV … Z judikátu, který jsem k tomu v minulosti četl vyplývá, že je naprosto lhostejné, že je televizor nefunční. Typově se totiž jedná o zařízení schopné příjmu – vyrobené za tímto účelem. Demontáž tuneru tedy není řešením. Za telefony, počítače a pod. se neplatí. To je uvedeno i v článku z odkazu da ny. Má to jednu výjimku, a to sice pokud máte v počítači například televizní tuner nebo v telefonu rádio. Zdarma je můžete užívat jen prostřednictvím internetu a nikoliv shora uvedených sítí, tuto možnost autor článku zcela vypustil (a jen doplňuji, že IPTV není to samé jako televize na internetu).

elkon

Není potřeba dohadů, stačí číst zde: https://www.e­uro.cz/byznys/kon­cesionarske-poplatky-televize-rozhlas-odhlaseni-1415825#topic-2804

NMML

Pane kapitáne, a za co se v takovém případě platí?

NMML

Ale abychom si rozuměli. Jiný případ by byl, pokud bych vlastnil settopbox. Který nevlastím, tedy nemám žádné zařízení schopné přijímat TV signál. V počítači také nemám TV kartu/tuner.

NMML

To se mi moc nezdá. Televizní signál se připojuje k tuneru anténním kabelem. Ta televize by měla stejné vstupy, jako běžný monitor. Tedy HDMI, USB. Anténní vstup žádný. Tedy opakuji, není schopná přijímat televizní signál, podobně jako běžný monitor, jako běžná mikrovlnka, nebo třeba běžná stolní lampa.

Edison

Nikoli. Jde o zařízení, které je schopné signál reprodukovat. A to je TV, PC, mobil, rádio… nikoli STB!

NMML

Podle mých informací. Ačkoli se o to ČT jede čas snažila, tak do dnes nemůže vybírat poplatky za PC, laptop, či mobil, nebo tablet. Pokud využívám internet, platím již internetovému poskytovateli.

Edison

A já kabelovce. Má být?