Musím platit alimenty?

Mám syna, který ukončil studium na střední škole v roce 2008. 2008 – 2009 nestudoval, 2009 nastoupil na vysokou školu, ovšem v lednu 2010 byl vyhozen. nyní si údajně hledá zaměstnání..Musím platit ten rok, co nestudoval, a teď – dokud si nenajde práci? Děkuji!!!

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ne, nemusíte. Ale pokud máte vyživovací povinnost stanovenou soudem, podejte na soud návrh na zrušení, jelikož syn již nesplňuje podmínku nezaopatřenosti.

Další odpovědi
standa

Předpokládám, že máte své osobní důvody proč se na toto ptáte… a pokud byste se dozvěděl, že platit nemusíte, tak platit nebude. Je to tak ?

ALE na rozdíl od Miroslava jsem si téměř jist, že zmiňované výživné budete muset*) uhradit.

Určitou teoretickou šanci byste mohl mít tehdy, když by se vám podařilo soud prokazatelně přesvědčit, že v době, kdy syn nestudoval, byl schopen se sám živit, tj. měl svůj příjem.

*) pokud vás k tomu syn, nebo jim určená osoba (např. exekutor) vyzve.

Doporučuji, abyste se synem DOHODNUL, že jste připraven mu zaplatit výživné:
a)za dobu studia na vysoké škole (10/2009 – 01/2010)

  1. za dobu 02–05/2010 (určitě si nevydělává)
  2. za dobu následujících 3 měsíců, což je velkoryse stanovená doba pro nalezení si vhodného zaměstnání ode dne této dohody

Pokud se na podmínkách této dohody domluvíte, tak je dejte ´na papír´ a podepište (o období 2008/09 bych se takticky vůbec nezmiňoval)

Tato písemná dohoda se vám pak může hodit pro případný soud, když by se synek časem chtěl domáhat dalšího výživného, pro případ, že by do 08/2010 nenašel vhodnou práci.

Možná vás ještě budou zajímat odpovědi na obdobné otázky, které zde již padly…

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zruseni-vyzivneho

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyzivne-na-zletileho-syna