Luss1993

Musím mít pedagogické vzdělání, pokud soukromě doučuji a své příjmy již budu muset zdaňovat?

Soukromě doučuji děti ZŠ, SŠ i VŠ češtinu, matiku atd. Mám ale bakalářský titul z ekonomie. Až mé příjmy přesáhnou 30 000,– budu muset příjem zdanit podle DPFO. Budu muset mít ale pedagogické vzdělání? Nebo soukromé doučování není nijak ošetřeno v zákoně?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud jde o soustavnou činnost, musíš si obstarat ŽL (např. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti, což je živnost volná, tedy nemusíš splňovat žádné kvalifikační požadavky) a nad výdělek (myslím) 15.000,– Kč ročně i podat daňové přiznání (a, samozřejmě, započítat daňové úlevy, takže to, zda a kolik budeš platit daň z příjmu bude závislé na tom, jaké úlevy můžeš uplatnit)…
😉

Další odpovědi
Lamalam

Doučování patří mezi volné živnosti a žádné speciální vzdělání není nutné. Podle zákona se jedná o činnost č.72 – Mimoškolní vzdělávání a výchova. Stačí tedy jenom ŽL, danit to pochoipitelně musíš.­­
gecco > zase o vteřinku…­­ ­­­­ ­­­

ivzez

Ke vzdělání už Vám odpověděli přede mnou.

Doučování obvykle není nahodilá činnost (snad by se tak dala brát
jednorázová příprava jednoho dítěte na jednu zkoušku).

Doučujete-li bez živnostenského oprávnění, zaděláváte si na problém,
pokuty za neoprávněné podnikání nejsou zrovna malé.

jmhad

Jen doplním kolegy: podmínky , tedy i stupeň vzdělání, praxi a další si vždy stanoví ten kdo platí či se nějak jinak na odměně podílí. Ve školách je to stát, u soukromého doučování to mohou být i rodiče, u pekaře zaměstnavatel

Luss1993

Ahaha, to znamená že až si zažádám o ŽL tak budu zdaňovat příjem v dílčím danovým základu č. 7, že? Já si totiž myslela že v DZD §10. Děkuji moc za odpovědi.