faraonuvmukl

Musím jako živnostník platit sociální pojištění? Někdo říká, že ano, jiný ne. Jak to je?

Predem diky

Nejlepší odpověď
ivzez

Záleží na tom jestli jde o SVČ hlavní (sociální pojištění platit musíte)
nebo vedlejší, kde se sociální pojištění hradí až od určité výše příjmu.

Další odpovědi
Kepler

Pro OSVČ je, při splnění zákonem stanovených podmínek, povinná účast na důchodovém pojištění a platba příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Nemocenské pojištění je dobrovolné. Z nemocenského pojištění OSVČ je poskytováno nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, od 1. 2. 2018 otcovská poporodní péče a od 1. 6. 2018 dlouhodobé ošetřovné.
https://www.cssz­.cz/web/cz/obec­ne-informace-osvc

elkon

Další, který se pak bude divit, že má malý důchod.

led

Každý zo svojho legálneho príjmu platí v zmysle zákona
Ak nebudete platiť sociálne poistenie, nebudete z neho v prípade potreby čerpať, napríklad dôchodok.
Veľa podnikateľov si znižuje platby do sociálneho poistenia a potom pri odchode do penzie sa divia minimálnemu dôchodku

nyjono

Jsem OSVČ už mnoho let a tak ti sděluji:
Jde o to, jestli máš jako hlavní zdroj příjmu živnost nebo jsi někde zaměstnanec a živnost je jen jako doplnění.
Jako hlavní zdroj příjmu máš povinnost platit důchodové ppjištění. Měsíčně zálohy, které se vypočítaly na základě příjmu z předchozího roku. Pokud budeš mít v letošním roce vyšší příjem a tedy i vyšší platby, doplatíš je po podání přehledu příští rok na jaře. Nemocenské se platí dobrovolně.
Pokud máš živnost jako vedlejšák, platí ti zálohy zaměstnavatel a ty doplatíš rozdíl po podání přehledu zase příští rok na jaře.
Nezapomeń na placení zdravotního pojištění u své zdravotní pojišťovny. Také zálohy + doplatek.