Fyzik

Musím doplácet vodné, když jsem v podnájmu?

Ve smlouvě mám, že platím 2500 Kč za nájemné a 500 Kč za zálohu na náklady spojené s užíváním bytu (vodné, energie atd.). O nedoplatcích tam nic není. Teď mi ale přišlo, že mám nedoplatek 1233 Kč, je mou povinností to platit?
Doplňuji:
Byl bych rád za odkaz na zákon, který to upravuje.

Nejlepší odpověď
anonym

Student s takhle pyšným nickem by už dávno měl znát význam pojmu „ZÁLOHA NA ENERGIE“.
Roční vyúčtování je pronajimatel povinen předložit nejpozději do 30.6. následujícího roku po rozhodném zúčtovacím období.
Kromě OZ (zmiňovaného již ockem), jsou jmenovitě služby upraveny Cenovým výměrem Ministerstva financí č. 01/2010, podrobnosti – viz odkaz ve zdroji:
(Za našich časů by mne hanba fackovala ptát se na takovéhle samozřejmosti)

Zdroj: http://magazin­.obyvatele.cz/clan­ky/56-vyuctovani-sluzeb-vite-jak-na-to

Další odpovědi
www

Pokud tam bydlíš jako plátce sám, tak ano.
Odkaz na zákon neznám, ale vyplývá to již z logiky samé. Mám státní byt, jakési zálohy a pokud je přešvihnu, musím doplatit, poněvadž já to utratil.
Doplňuji:
Proto i tehdy, pokud není tato situace ve smlouvě o podnájmu upřesněna, zaplatil bych raději.
Majitel ti může na základě tvého protestu podnájem neobnovit a jsi v …
Názor

anonym

Fyziku, tohle řeší základní ustanovení občanského zákoníku. Pokud je to Tvoje spotřeba vody, tak ji nebude přece platit nikdo jiný než Ty.
Zálohy na energie zcela srozumitelně znamenají, že k nim musí jednou za čas přijít ještě vyúčtování. Nájemné máš „za babku“, tak nezlob. Mohl bys o takové bydlení přijít a potom by ses mohl třeba divit, jak vysoké mohou být náklady na bydlení.
Co můžeš ve svém případě udělat, je požádat vlastníka nemovitosti o předložení vyúčtování. Můžeš se přesvědčit, zda vyúčtovaná částka odpovídá výši, kterou po Tobě chce zaplatit.

iceT

Nedoplatek na vodném snad není škoda na bytě,to sem prosím tě nepleť.Jen jste spotřebovali víc vody než je uvedená záloha a tak se sluší a patří nedoplatek zaplatit .Nebo myslíš,že to majitel bytu bude doplácet za vás?Majitel bytu by vám bydlícím měl taky ale ukázat nějaké lejstro o spotřebě vody.
Pokud vás v tom bytě bydlí šest,jak jsi dopsal v diskuzi,tak snad není problém ten nedoplatek rozdělit na šestiny,stejně jako jako kdybyste platili za škody.Předpoklá­dám,že těch 2500 platí každej z vás šesti.

Fyzik

Bydlí nás tam 6 studentů, ale taky se tam píše, že veškeré škody způsobené prokazatelně nájemcem nebo osobami spoluužívajícími byt jsem povinen hradit šestinou. Vztahuje se to na toto?

anonym

Jestli Vás tam bydlí šest a podílíte se na nájemném každý jednou šestinou, tak samozřejmě budete i na doúčtování vodného každý platit 1/6. Přece tu vodu spotřebováváte všichni.
Vyber od spolubydlících po 206 korunách, zbytek dolož sám a nic dalšího neřeš.