zjentek

Musím coby voják z povolání splnit rozkaz shora, jehož výkon však koliduje s Ústavou země, kde právě sloužím?

A musím coby voják z povolání splnit rozkaz shora, jehož výkon koliduje s Ústavou země, ze které pocházím?

Nejlepší odpověď
Kepler

V každé armádě platí jedna zásada: vždy splň rozkaz a pak si můžeš stěžovat. Říká se tomu vojenská diciplína a žádná armáda by bez ní nemohla fungovat. Že něčí rozkaz s něčím koliduje může být jenom tvoje domněnka.

Další odpovědi
JežíšKristus

Záleželo by, ze které jste země, a ve které zahraniční zemi se nacházíte.
Podle 12. hlavy zvláštní části trestního zákoníku voják, který uposlechne protizákonný rozkaz, je trestně odpovědný, a trestně odpovědný bude i jeho nadřízený, který takový rozkaz vydal.
Co se týče porušování Ústavy jiné země, tak například v rámci zemí EU a NATO jejich Ústavu porušovat nesmíte, což plyne z norem transponovaných do práva ČR.
Pokud jde o “třetí země”, nějaké Mali nebo AFG, tak lze zpravidla očekávat, že porušení jejich Ústavy bude znamenat zásah do mezinárodně uznávaných norem. I v případě útočné války je každý člen českých ozbrojených složek povinen neporušit 13. hlavu zvláštní části trestního zákoníku a Římský statut Mezinárodního trestního soudu (zločiny proti lidskosti, proti míru, válečné zločiny).

Takže obecně řečeno, ne, zákon platí pro podřízeného i nadřízeného stejně. Neznalost neomlouvá. Otázka je, jak by to vypadalo v praxi, jak tak koukám, tak zde řada zelených mozků je připravena poslouchat rozkazy do roztrhání těla (Poslušně hlásím, že se doznám ke všemu, ale pokud si bude milost přát, budu zapírat do roztrhání těla:—))) (Švejk)

aliendrone

Gravitace je gravitací, válka válkou, ale rozkaz je ROZKAZ!
Taxemi zdá, že nám vojín zjentek chce švejkovat! :o ;)
DER SCHWEINEHUND! Nach minenfeld geradeaus marschieren MARSCH! ;) :D :D

elkon

Ty se nemáš pídit co kde jak koliduje, ale plnit rozkazy. Nesplnění rozkazu se trestá. Když se ti to nelíbí, tak odejdeš z armády.

Arne1

Kdysi nám tvrdili, ža v případě vážných pochybností máme žádat o kontakt s vojenským prokurátorem. Nicméně vždy platilo, že splnění rozkazu je prvořadé.

led

Je to otázka vášho svedomia. Ako vojak v službe ste povinný splniť rozkaz v zmysle vašej vojenskej prísahy. Ak rozkaz nie je v súlade s vojenskou prísahou a vášho svedomia, môžete ho odmietnuť splniť a znášať dôsledky za nesplnenie rozkazu v zmysle vojenských predpisov. Brániť sa môžete pred vojenským súdom. Ale armáda nie je diskusný krúžok, v boji najprv splňte rozkaz a potom sa sťažujte.

Prirodzene, ak vám veliteľ dá rozkaz strieľať do neozbrojených ľudí, ktorí vás, či niekoho iného fyzicky neohrozujú na živote a zdraví, neničia nič okolo seba, máte právo (podľa môjho názoru, ľudskú povinnosť) túto streľbu do ľudí odmietnúť.

Emefej

Armáda není diskuzní kroužek! Já jsem musel splnit stovky rozkazů, které kolidovaly se zdravým rozumem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Keplere pokud důstojník, kterému bylo splnění rozkazu určeno, zná Ústavy zemí, kde slouží včetně té své dokonale, nemůže to být pouze jeho domněnka. Musí splnit? Ha?

zjentek

Samozřejmě chápu, že jsem měl nejdříve splnit rozkaz a potom se na to tady zeptat, ale… sorry pls.

Elkon tak schválně, VÍŠ TO? Znáš odpověď?

elkon

Nevím na co se ptáš.

zjentek

Jasně, to vím.