autacek

Musí státní policisté, či obecní policisté, respektovat a dodržovat jednotný ústrojní řád ?

Na vojně bylo vždy dáno, „co dnes na sebe“. Platí to tak podobně i dnes u policie, nebo si může každý chodit jak chce ?

Nejlepší odpověď
anonym

Pro řadové mužstvo to platí dodnes – viz předpis Městské policie:

IV. Nošení a udržování výstroje

  1. Strážníci jsou povinni být při výkonu povolání řádně ustrojeni a dbát na to, aby stejnokroj byl čistý a celkově upravený.
  2. Veliteli městské policie a velitelům směn přísluší právo a povinnost kontrolovat stav výstroje strážníků během jejího nošení.
  3. Strážníci jsou povinni přidělené výstrojní části šetrně používat a svědomitě o ně pečovat. Veškeré výstrojní části jsou udržovány nákladem strážníka.
  4. Případné opravy části výstroje k jejichž poškození došlo prokazatelně během výkonu povolání jsou hrazeny z rozpočtu městské policie.
  5. Ztrátu nebo poškození či zničení části výstroje z nedbalosti je strážník povinen nahradit dle ustanovení zákoníku práce.
  6. NOŠENÍ STEJNOKROJE A JEDNOTLIVÝCH ČASTÍ DLE ROČNÍHO OBDOBÍ STANOVÍ VELITEL MĚSTSKÉ POLICIE SVÝM PŘÍKAZEM.

Kdežto důstojníci a vyšší „šajby“ mají větší benevolenci poplatnou stejnokrojovému předpisu – viz novelizace ve zdroji:
(I záklaďáci/ab­solventi mohli po složení důstojnických zkoušek požívat těchto výhod flexibility).
Doplňuji:
Některé zvláštní útvary mají specifické výjimky, nedávno jste mohli vidět v TV záznamu např. UNRA – černé tričko s logem na zádech, kukla přes hlavu a označovací pásla na nahé paži.

Zdroj: http://doctri­ne.vavyskov.cz/_ca­sopis/2011_2/2­011_2_4b.html

Další odpovědi
anonym

Ano, i hasiči to mají. V létě ale múže volit mezi košilí s krátkým rukávem nebo bundokošilí. Ve výjezdu mají stejnokroj II a ti co nejsou ve výjezdu (př: státní pož. dozor, vyšetřovatel, aj.) stejnokroj I.
-
V organizovaných složkách státu není moc variací na oblečení, ale to je dané druhem činnosti a taky stát ukazuje veřejnosti svou sílu.

Zdroj: http://metodi­ka.cahd.cz/os­tatni/SIAR%2008-54%20Stejnokroj.pdf

Hakunamatata

Myslím, ze si každý může chodit jak chce. Avšak nemají moc na výběr. Jedna letní sada a jedna zimní sada kroje.

Ovšem sami se můžou rozhodnout, kterou si rano vezmou. Jenže kdo by si dnes chtěl brát zimní sadu.

Zajímalo by mne spíš, jestli ti policisté, kteří pracují ve dvojici se domlouvají co dnes na sebe. Mám pocit, ze jsem je nikdy neviděla odlisne ustrojene. Možná i to je důsledek omezeného vyberu.

P.S. Přeji hezké páteční ráno, autacku 😉