pepik.trata

Musí se ve velikonočním oktávu držet páteční půst?

Středa a pátek jsou postní dny, ale svátky tento předpis ruší. Myslím, že jsem kdysi někde četl, že týden začínající velikonočním pondělím je od tohoto postu dispens, stejně jako o svátcích, nevíte o tom někdo něco bližšího?

Nejlepší odpověď
annas

Informace potvrzené v odkazech – v loňském i v letošním programu bohoslužeb ve 2 farnostech se uvádí:

Dnes (…) jsme vstoupili do radostného velikonočního oktávu (v pátek není půst).

www.farnost-tu2.cz/Emanuel2014/20­.04.pdf

FARNÍ INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ VELIKONOČNÍ OKTÁV
PÁTEK V OKTÁVU VELIKONOČNÍM (neplatí páteční půst)
www.farnostsit­borice.cz/wp-content/upload­s/fiz2012/fiz-15.pdf

Doplňuji:
Ještě jsem našla další informace. o pátečním půstu vůbec.

Církevní přikázání
rkc-jestrebihory.pon­tte.eu/Dokumen­ty/14Církevní%20při­kázání.pd

Zdržovat se masitých pokrmů býval povinen každý katolík, jakmile přišel do rozumu,
pokud ho neomlouvala řádná příčina, a to každý pátek celého roku, avšak
připadl-li na pátek zasvěcený svátek, bylo dovoleno masité pokrmy požívat.

Dnes je katolík povinen v pátek se také postit, ale půst od masa může nahradit i
jiným kajícím skutkem nebo modlitbou.

Přísný půst je půst od masa spojený s postem újmy. Půst újmy znamená spokojit se za den jen jediným úplným nasycením při hlavním jídle a něco málo se může pojíst ráno a večer. Tento půst je předepsán na Popeleční středu a Velký pátek

atd..

jinak diskuse

Další odpovědi
anonym

Jestli to budeš držet,je jen na tobě,ale když se masa najíš, nic se nestane.Každa víra má něco jinýho,tak je na každým, co bude ci nebude dodržovat.Zde je spíše to ,že cítíš, že pojídání masa tě ruší atd ,a maso v soucitu se zvířátky přestaneš jíst.