klob1

Musí se platit odvody, když nezaplatí řemeslníkovi zákazník ani korunu a dluží mu?

Jde o to, co už níže se psalo. Zákazník má udělanou práci a materiál. Řemeslník akorát mínus. Jak v tomto případě to je? Když ani tu práci nedělá úplně soustavně, ale jen příležitostně během roku a nepřesáhne ani částku, která se může přividělat za rok. Musí i ten prodělek zahrnout?

Odpovědi
autacek

Pro povinnost platit předepsané odvody není rozhodující, zda-li řemeslník něco utrží, ale to, že provozuje výdělečnou činnost, resp. podniká. Vlastnění příslušného oprávnění v konečném důsledku není rozhodující, akorát se tak vystavuje možným dalším případným postihům ze strany příslušných úřadů.

Zcela jiná situace nastane, pokud řemeslníkem nazýváte občana vypomáhajícího na základě sousedské výpomoci jednou za čas, například vedle svého zaměstnání, bez příslušného živnostenského oprávnění. Každopádně odpověď na Vaši otázku nelze zevšeobecňovat.

ivzez

Podnikající řemeslník (OSVČ) musí samozřejmě odvádět
zdravotní a sociální pojištění plus daně.
OSVČ vedlejší odvádí sociální pojištění až od určité výše zisku.

Řemeslníkovi bych poradíla nastudovat příslušné předpisy,
jinak se může dostat do problémů.
___

Co míníte obratem »nepřesáhne ani částku, která se může přivydělat za rok«?
(Nevím o tom, že by pro přivýdělek byla stanovena nějaká hranice.)

Mc Merkurion

… kurňa, naučte se odkazovat na otázku, ke který se to vztahuje, takto to vypadá trochu nelogicky >>> tak udělal práci a dluží mu, nebo to jen pytlíkuje ???

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-dobre-takovato-faktura-nebo-spatna … daň a odvody se platí ze zisku, a zisk je podle mne založen na PŘÍJMECH a výdajích, jestliže má jen výdaje, je ve ztrátě a platí jen povinné minimum na odvodech …