Kelt

Musí se pedál na kole volně otáčet?

Když jsem plácl po pedálu, tak se začal otáčet a točil se asi skoro minutu. Ale u dětského kola, s plastovými pedály, mi stejný pohyb vyvolá jen půlku otáčky. Mám to povolit, nebo je z hlediska bezpečnosti pro začínajícího cyklistu lepší, když to nebude volné? Ale volný pedál znamená lehčí šlapání. Děkuji.

Odpovědi
Edison

Tak důsledky znáš, jak to funguje víš… Co chceš víc?

Kepler

Nejspíš tam budou jenom kluzná plastová ložiska, se kterýma nic neuděláš. Snad jen kápnout trošku oleje. Pokud tam jsou opravdická kuličková ložiska, tak snad seřízení i promazání bude možné. V případě dětského kola bych si tím ale nelámal hlavu.

led

Zjavne ide o hračku tj.prvý detský bicykel, kde nie sú brzdy. Preto jediná možnosť u takéhoto bicykla pre pohyb okrem odrážania nohami sa od zeme, je pohyb pedálmi pevne spojenými s kolesom dopredu (aj dozadu) s tým, že zároveň slúžia ako brzda, keď prestane dieťa šlapať…

Pôvodne bicykel bola akási dvojkolka so sedlom bez pedálov, ktorá sa pohybovala odrážaním sa nohami od zeme
Potom prišli pedále pevne spojené s hnacím kolesom
Až ako ďalší stupeň prišli pedále s voľnobehom a núteným brzdením pedálom, neskôr voľnobehom a externými brzdami. Sem sa radí aj typ pedálu vo vašej vete „Když jsem plácl po pedálu, tak se začal otáčet a točil se asi skoro minutu. “

„Mám to povolit, nebo je z hlediska bezpečnosti pro začínajícího cyklistu lepší, když to nebude volné?“ v prípade „kindercyklistu“ správna je podmienka „b“ (z hlediska bezpečnosti pro začínajícího cyklistu lepší, když to nebude volné)