Lukyn0

Musí se (již bývalý) student, který prospěl ve 3. ročníku, ale na ZZk jde až v prosinci, hlásit od září na ÚP?

Nebo má právě kvůli ZZk čas se přihlásit na ÚP až v prosinci, i když samotné studium mu v červnu skončilo? Důvodem ÚP je především povinné zdravotní pojištění.

Odpovědi
ivzez

Nikdo není povinen se registrovat na ÚP.

Nevím, co je ZZk → závěrečná zkouška učňovského oboru
(pak by nešlo o studenta, nýbrž o žáka).

ÚP neslouží k úhradě zdravotního pojištění těm, komu se nechce pracovat.
Evidence na ÚP má smysl pouze pro uchazeče o zaměstnání → tedy pro ty, kdo mohou třeba hned druhý den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání.

V době evidence budete povinen si aktivně hledat zaměstnání, docházet na naplánované schůzky, rekvalifikaci apod. Zvládnete-li to spolu s přípravou ke zkoušce, pak se můžete zaregistrovat.

Pokud by Vám ale kvůli přípravě dělalo problémy plnění povinností uchazečů,
bylo by pro Vás lepší si pojištění (1.337 Kč měsíčně) hradit sám.

Pokud byste povinnosti plnit nemohl, vyřadil by Vás ÚP snakčně z evidence
a další evidence by byla možná až po 6 měsících. (Nemohl byste se znovu zaevidovat hned po složení zkoušky.)

Od registrace na ÚP Vás nechci zrazovat.
Jen Vás chci informovat o možném zádrhelu.
______

Nejsem si jista, jak je to ve Vašem případě se zdravotním pojištěním, jestli se
na Vás ještě vztahují prázdniny. Doporučuji si toto ověřit u zdravotní pojišťovny.