Zlatý

Musí řečnická otázka končit otazníkem?

... nebo stačí např. výpustka?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

Nikdy jsem se s tím nesetkala. Pro jistotu jsem prověřovala v učebnicích CJL.

Tázací věta je formou řečnické otázky. Ta může být zjišťovací, doplňovací, rozvažovací, vylučovací.

Řečnické otázky jsou tázací jen formou, významově jsou oznamovací. Ale mohou mít i formu zvolací.

U nedokončené věty se za ... dělá otazník, nebo vykřičník,. čtvrtá tečka nikoliv, leda čárka.
.
Snad máme rádi tanec, hudbu, zpěv, …?
----
Schází-li u věty otazník, je možné větu interpretovat oběma způsoby - jako

Ty jsi tady. Ano. Ty jsi tady? Ano. V řeči záleží na intonací.

Jinak o řečnických otázkách v novém encyklopedickém slovníku.

https://www.czechency.org/…

Další odpovědi:

Zlatý

Sice nevím, co je to výpustka v ČJ, ale podle mého úsudku KAŽDÁ otázka musí končit otazníkem, jinak je to věta oznamovací. Ať už je řečnická, nebo ne. Řečnická otázka neočekává odpověď a řečník hned sám odpovídá. Nejsem ale češtinář.

Zlatý

... každá otázka musí končit otazníkem "bez mezery" >>> několikráte je zde na to upozorňováno ...
... ALE: řečnická otázka vlastně: "Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání" https://cs.wikipedia.org/… ... tudíž, nesplňuje definici otázky a tak stačí ...

Stříbrný

Já sice náhodou vím, co je výpustka (to jen proto, že je rád více či méně vhodně používám), ale také si myslím, že v češtině je otázka (tázací věta) definována právě tím otazníkem. Přemýšlel jsem [ ;) :D ], zda-li bych dokázal zformulovat otázku pomocí výpustky - a na nic jsem nepřiše, pořád mi to vycházelo jako věta oznamovací. Ale také nejsem dobrý znalec češtiny a vlastně vůbec jsem značně tupý na jazyky, takže... ;) :D :D

Bronzový

Mám za to, že by měla. Možná i musí.
Předpokládám, že i když je otázka řečnická, přesto je to otázka a otazník by měl být i za např. výpustkou.

Diskuze k otázce

Zlatý

led

Skúste otázku vysloviť nahlas a hneď budete počuť, či tam otáznik patrí. Patrí? Patrí!

Malá pomôcka pre neistých, čo napísať na konci vety, kde dať čiarku vo vete. Ak danú vetu vyslovíte zrozumiteľne a nahlas, to znamienko tam budete počuť.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4095
Zlatý Kepler 1777
Zlatý Drap 1656
Zlatý quentos 1561
Zlatý mosoj 1509
Zlatý led 917
Zlatý marci1 904
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 631

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.