Avatar uživatele
quentos

Musí řečnická otázka končit otazníkem?

… nebo stačí např. výpustka?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, ivzez, Kepler, Rokio, aliendrone před 1786 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nikdy jsem se s tím nesetkala. Pro jistotu jsem prověřovala v učebnicích CJL.

Tázací věta je formou řečnické otázky. Ta může být zjišťovací, doplňovací, rozvažovací, vylučovací.

Řečnické otázky jsou tázací jen formou, významově jsou oznamovací. Ale mohou mít i formu zvolací.

U nedokončené věty se za … dělá otazník, nebo vykřičník,. čtvrtá tečka nikoliv, leda čárka.
.

Snad máme rádi tanec, hudbu, zpěv, …?

Schází-li u věty otazník, je možné větu interpretovat oběma způsoby – jako

Ty jsi tady. Ano. Ty jsi tady? Ano. V řeči záleží na intonací.

Jinak o řečnických otázkách v novém encyklopedickém slovníku.

https://www.czechen­cy.org/slovnik/%C5%98E%­C4%8CNICK%C3%81%20OT­%C3%81ZKA

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Sice nevím, co je to výpustka v ČJ, ale podle mého úsudku KAŽDÁ otázka musí končit otazníkem, jinak je to věta oznamovací. Ať už je řečnická, nebo ne. Řečnická otázka neočekává odpověď a řečník hned sám odpovídá. Nejsem ale češtinář.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

… každá otázka musí končit otazníkem „bez mezery“ >>> několikráte je zde na to upozorňováno …
… ALE: řečnická otázka vlastně: „Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%98e%C4%8Dnic­k%C3%A1_ot%C3%A1zka … tudíž, nesplňuje definici otázky a tak stačí …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Já sice náhodou vím, co je výpustka (to jen proto, že je rád více či méně vhodně používám), ale také si myslím, že v češtině je otázka (tázací věta) definována právě tím otazníkem. Přemýšlel jsem [ ;) :D ], zda-li bych dokázal zformulovat otázku pomocí výpustky – a na nic jsem nepřiše, pořád mi to vycházelo jako věta oznamovací. Ale také nejsem dobrý znalec češtiny a vlastně vůbec jsem značně tupý na jazyky, takže… ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Mám za to, že by měla. Možná i musí.
Předpokládám, že i když je otázka řečnická, přesto je to otázka a otazník by měl být i za např. výpustkou.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Skúste otázku vysloviť nahlas a hneď budete počuť, či tam otáznik patrí. Patrí? Patrí!

Malá pomôcka pre neistých, čo napísať na konci vety, kde dať čiarku vo vete. Ak danú vetu vyslovíte zrozumiteľne a nahlas, to znamienko tam budete počuť.

před 1785 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek