quentos

Musí řečnická otázka končit otazníkem?

… nebo stačí např. výpustka?

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem se s tím nesetkala. Pro jistotu jsem prověřovala v učebnicích CJL.

Tázací věta je formou řečnické otázky. Ta může být zjišťovací, doplňovací, rozvažovací, vylučovací.

Řečnické otázky jsou tázací jen formou, významově jsou oznamovací. Ale mohou mít i formu zvolací.

U nedokončené věty se za … dělá otazník, nebo vykřičník,. čtvrtá tečka nikoliv, leda čárka.
.

Snad máme rádi tanec, hudbu, zpěv, …?

Schází-li u věty otazník, je možné větu interpretovat oběma způsoby – jako

Ty jsi tady. Ano. Ty jsi tady? Ano. V řeči záleží na intonací.

Jinak o řečnických otázkách v novém encyklopedickém slovníku.

https://www.czechen­cy.org/slovnik/%C5%98E%­C4%8CNICK%C3%81%20OT­%C3%81ZKA

Další odpovědi
Kepler

Sice nevím, co je to výpustka v ČJ, ale podle mého úsudku KAŽDÁ otázka musí končit otazníkem, jinak je to věta oznamovací. Ať už je řečnická, nebo ne. Řečnická otázka neočekává odpověď a řečník hned sám odpovídá. Nejsem ale češtinář.

Mc Merkurion

… každá otázka musí končit otazníkem „bez mezery“ >>> několikráte je zde na to upozorňováno …
… ALE: řečnická otázka vlastně: „Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%98e%C4%8Dnic­k%C3%A1_ot%C3%A1zka … tudíž, nesplňuje definici otázky a tak stačí …

aliendrone

Já sice náhodou vím, co je výpustka (to jen proto, že je rád více či méně vhodně používám), ale také si myslím, že v češtině je otázka (tázací věta) definována právě tím otazníkem. Přemýšlel jsem [ ;) :D ], zda-li bych dokázal zformulovat otázku pomocí výpustky – a na nic jsem nepřiše, pořád mi to vycházelo jako věta oznamovací. Ale také nejsem dobrý znalec češtiny a vlastně vůbec jsem značně tupý na jazyky, takže… ;) :D :D

nyjono

Mám za to, že by měla. Možná i musí.
Předpokládám, že i když je otázka řečnická, přesto je to otázka a otazník by měl být i za např. výpustkou.

led

Skúste otázku vysloviť nahlas a hneď budete počuť, či tam otáznik patrí. Patrí? Patrí!

Malá pomôcka pre neistých, čo napísať na konci vety, kde dať čiarku vo vete. Ak danú vetu vyslovíte zrozumiteľne a nahlas, to znamienko tam budete počuť.