zjentek

Musí pták i v tomhle počasí sedět na vajcách?

Anebo si může někam vyletět a nedbat na čas?

Odpovědi
Drap

Vyletět si může, ale jen na omezenou dobu, aby příliš nevychladla. Pokud by příliš klesla teplota, nic se nevylíhne.

annas

"Rodič vajíčka v pravidelných intervalech obrací, aby byla všechna rovnoměrně zahřívána a žádné nezastydlo.U něk­terých ptačích druhů se v náročném sezení na vejcích střídá otec a matka.

V tropických krajích hrozí zárodku v ptačím vejci přehřátí, a tak se můžeme střetnout s případy, kdy rodiče vejce v hnízdě chladí. Například rackové a rybáci si máčejí peří na břiše a přilétají na hnízdo se zásobou „chladící kapaliny“. Délka sezení na vejcích je různá. Mláďata datlů se vyklubou už po deseti dnech; albatrosi sedí na vejcích osmkrát déle." atd.

https://www.sto­plusjednicka.cz/pta­ci-kouzla-s-vejci-neobycejna-tajemstvi-obycejnych-vajec