ahold

Musí pracující důchodce platit zdravotní a sociální pojištění?

Starobní důchodce si přivydělává na DPČ 20 hod/týden.
Je správné, že mu z výdělku strhávají na zdravotní a soc. pojištění?
Toto by snad měl za něj platit stát.

Nejlepší odpověď
Hlada

Sociální a zdravotní pojištění za důchodce platí stát. Výdělek se bere jako vedlejší příjem, který je osvobozený od platby pojištění do 60 328 Kč/rok. Při překročení této hranice musí důchodce pojištění zaplatit a to z celého výdělku (zisku). Pro důchodce neplatí minimální vyměřovací základ, nemusí povinně platit zálohy na pojištění. Pokud nechává za sebe platit zaměstnavatele, tak je to v pořádku.

Další odpovědi
mosoj

V tomto případě odvádí i tvůj zaměstnavatel. Požádej si po každém takto odpracovaném roce o přepočet důchodu. Dostaneš pár desetikorun navíc !! To můžeš dělat každý rok dokud budeš takto pracovat.
Ostatní je v současném systému záležitost pouze zaměstnavatele.
Pozastavovat někomu důchod je horší jak znárodňovat. Důchod není mzda !!!!

anonym

Ano, je to správné. A pokud pracuje i nadále v důchodu na plný úvazek, navrhoval bych, aby mu byl důchod pozastaven!

ivzez

Stát za nikoho nehradí sociální pojištění.

Pracující důchodce má stejné povinnosti jako každý jiný zaměstnanec.
Oproti ostatním zaměstnancům ale má jednu výhodu: Protože za něj
stát hradí zdravotní pojištění, nemusí zaměstnavatel dopočíst a srazit
z odměny rozdíl až do výše odpovídající minimální mzdě.

________

Nahlásila jsem chybnou odpověď Hlady.