Avatar uživatele
Registrovaný

Musí mne zaměstnavatel uvolnit do školy?

Studuji VŠ. Se zaměstnavatelem jsem uzavřela kvalifikační dohodu. Protože po ukončení studia nebudu zůstávat v PP u původního zaměstnavatele, tuto dohodu jsem vypověděla a na studium a zkoušky si beru dovolenou. Mému současnému zaměstnavateli se toto nelíbí a chce, abych si vybrala dovolenou dle celopodnikového plánu (14 dní v kuse). Mám právo vybírat si dovolenou na studium a zkoušky?
Doplňuji:
Dohodu jsem zrušila, protože ukončím u současného zaměstnavatele PP a nastoupím na pracovní pozici, která bude odpovídat nové kvalifikaci.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Ahoj. Čerpání pracovních úlev při studiu při zaměstnání řeší Vyhláška 140/1968 Sb. Kdybyste dohodu se zaměstnavatelem nezrušila, měla byste nárok na veškeré úlevy dle této vyhlášky. Jenže teď je pouze na zaměstnavateli, bude-li Vám ochotný vyjít vstříc. Dohoda se u vysokoškoláků obvykle uzavírala na dobu 5 let po ukončení studia. Jste žena. To samo o sobě nese možnost vdát se, založit si rodinu a odstěhovat se za partnerem. V takových případech zaměstnavatel většinou nepožadoval náhradu studijních nákladů, které do studujícího během studia vložil. Podle mého názoru bylo chybou dohodu zrušit. Teď máte jedinou možnost, uprosit zasměstnavatele, aby Vám studium umožnil a netrval striktně na čerpání dovolené v jím stanoveném termínu. Jiná možnost by byla najít si nové pracoviště. Je dost nepravděpodobné, že by Vás někdo za stejných podmínek zaměstnal. Pokud ano, tak nejspíš jako brigádníka v profesi s nepravidelnou pracovní dobou. Pro příště zvolte opačný postup. Dohody rušte až v okamžiku, kdy pro Vás ztrácejí smysl.Zažila jsem něco podobného v praxi. Studentka nakonec odmaturovala, v zaměstnání zůstala a během pár let pracovala ve vedoucí pozici. Jenom sama sobě hodně zkomplikovala léta studií. Držím palce, aby se vše vyřešilo a mohla jste studium dokončit.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Právo vybírat si dovolenou máte bez ohledu na to k jakému účelu dovolená bude sloužit.

Tuto problematiku detailně popisuje ustanovení § 217 zákoníku práce, kde jsou tyto větičky:

1. čerpání dovolené je POVINEN určit zaměstnavatel...

2. přitom je nutné přihlížet k :
a) provozním důvodům zaměstnavatele
b) oprávněným zájmům zaměstnance

3. alespoň jedna část dovolené musí být nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem NEDOHODNE jinak.

--------------

Závěr:
Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete, tak budete mít asi problém, protože zaměstnavatel má právo vám určit čerpání dovolené 14 dní v kuse (předem a písemně, bla, bla...)

Teoreticky by vám zaměstnavatel mohl URČIT i čerpání druhé části dovolené v celku, ale to už by z jeho strany musely existovat vážné provozní důvody..., ale na vaší straně by zas byly vážné oprávněné zájmy, takže si nemyslím, že by tato eventualita nastala.

Dle mého názoru byste měla uspět s požadavkem čerpat si 14 dní dovolené ´po dnech´.


Doplňuji:
To tekumseh:

máte staré znění zákoníku práce :-)

Zdroj: http://www.fulsoft.cz/33/262-2 006-sb-zneni-ucinne-od-1-1-201 2-zakon-zakonik-prace-uniqueid OhwOuzC33qe_hFd_-jrpTl4cdX9Ek5 l8trfB9QhD2JsCD-vMUnwPlw/?uri_ view_type=4


Avatar uživatele

Problematika dovolených byla řešena naposled před 3 dny, viz odkaz:
ad standa, již v platném znění.

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ kdy-muze-zamestnavatel-chtit-n ahlasit-dovolenou


Avatar uživatele
Pokročilý

Ne, nemáte.
Zákoník práce, § 108, odstavec(1) - Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených stanoveného s předchozím souhlasem příslušného odborového orgánu tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku. Při stanovení plánu dovolených je nutno přihlížet k úkolům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně dva týdny, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem; tato doba může být výjimečně zkrácena, dá-li k tomu souhlas příslušný odborový orgán, pokud dále není stanoveno jinak.

Zdroj: http://zakonik-prace.cz/5zakon ik-prace.html

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.