Avatar uživatele
nosahosa

Musí mít obhájce VŠ?

Že VŠ musí mít advokát je mi jasný… Ale pokud budu chtít aby mě u soudu obhajoval můj kamarád, bez vysokoškolského vzdělání, tak proč ne? Je to moje volba. Musí mít i obhájce vysokoškolské vzdělání?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3109 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hans51

Pokud Vaší otázkou míříte skutečně k obhájci v trestním řízení, lze odkázat na odpovědi kolegů, jsou správné. Obhájcem může být pouze advokát. Aby se kdokoliv mohl stát advokátem, musí (zjednodušeně) mít vystudovaný obor právo na české vysoké škole, absolvovat povinnou tříletou praxi advokátního koncipienta a složit advokátní zkoušky.

Pokud jste však měl na mysli zastoupení např. v rámci občanskoprávního soudního řízení, zde problém není, skutečně může být Vaším zmocněncem kdokoliv, kdo je svéprávný alespoň v takovém rozsahu, jaký daná situace vyžaduje. Ideální pro tento postup je udělení plné moci, ať už speciální, či generální.

Avšak je dobré sledovat v každém konkrétním případě také zákonné předpisy, neboť řízení jsou různá a tudíž také i požadavky na ně (např. ústavní stížnost může podat pouze osoba zastoupená advokátem; pokud by ji podával advokát, musí se též nechat zastoupit advokátem).

=============­========================­==================
EDIT:

Plénum Ústavního soudu přijalo stanovisko sp. zn. Pl. ÚS-st. 42/15, které říká, že advokát se nemusí v případě podání ústavní stížnosti nechat zastoupit advokátem jiným. Ústavní soud se tak odchýlil od svého názoru vysloveného v roce 1996. V přiloženém odkazu se lze dočísti proč.

Zdroj: http://www.usou­d.cz/fileadmin/u­ser_upload/Tis­kova_mluvci/Pu­blikovane_nale­zy/Stanovisko_ple­na_Pl._US-st._42_15_vcet­ne_disentu.pdf

Upravil/a: Hans51

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez, Lamalam Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
setapouch

Podle trestního řádu obhájcem v trestním řízení může být jen advokát.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni_rad/cas­t1h2.aspx

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Setapouch má pravdu. Obhájcem se všemi právy, které obhájce podle trestního řádu má (např. účastnit se úkonů, nahlížet do spisu, podávat návrhy, podávat stížnosti atd.) může být jen advokát. Obviněný může dát plnu moc nějakému svému kamarádovi, ale není toho moc, k čemu by tu plnou moc mohl dát. Trestní řád vůbec s osobou zmocněnce obviněného nepočítá. Takový zmocněnec by pak nebyl téměř k ničemu. Nemohl by ani přijímat za obviněného poštu, protože většina pošty jde výhradně do vlastních rukou obviněného nebo jeho obhájce. Napadlo mě, že obviněný (obžalovaný, odsouzený) může například udělit plnou moc k převzetí nějaké věci, která mu byla zabavena a je mu později vracena jako nedůležitá pro tr. řízení. Což je takový dílčí úkon, který má pro trestní stíhání zcela nepatrný význam.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Advokát VŠ mít musí, zmocněncem můžeš určit kohokoliv.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Nemusí, pokud není zákonem stanoveno kdy musíš mít obhájce s VŠ.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek