gisiii

Musí mi zaměstnavatel umožnit vybrat si dovolenou z loňského roku, když ukončím HPP (podám výpověď já)?

Odpovědi
ivzez

Podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel.
Takže nemusí.

Arne má pravdu v tom, že je pro zaměstnavatele o něco výhodnější
umožnit čerpání dovolené než po skončení zaměstnání nevyčerpanou
část dovolené proplácet.

Ale důležitější jsou provozní potřeby zaměstnavatele. Pokud výpověď dáte
Vy, nemusí mít v době, kdy byste chtěl dovolenou čerpat, ještě vhodný zástup.
V takovém případě bude zaměstnavatel potřebovat, abyste pracoval až
do konce výpovědní doby.

Pokud Vám zaměstnavatel čerpání dovolené neumožní, proplatí Vám zbylou dovolenou z roku 2016 i část dovolené, na kterou Vám vznikne nárok letos, spolu s poslední výplatou po skončení zaměstnání.

Dochy

Pochybuju. Dovolenou zaměstnavatel nařizuje především s ohledem na provozní potřeby (a s trochou štěstí i s ohledy na zaměstnance). Ale musí vám veškerou nevyčerpanou proplatit (loňskou i letošní která vám náleží podle odpracovaných dní). A myslím, že máte nárok každý týden v průběhu výpovědní lhůty na půl dne neplaceného volna na hledání nového místa. Pokud by vám výpověď dal zaměstnavatel („z organizačních“ nebo podobných důvodů), bylo by to volno placené.

Arne1

Spíš bych řekl, že na konci výpovědní lhůty vám nařídí veškerou dovolenou na kterou máte nárok. Je to pro něj totiž výhodnější než proplácet.

Mc Merkurion

… pokud vím já, tak dovolená se prý už proplácet nesmí – je to dovolená na zotavenou – existujou ale dvě výjimky: při odchodu do důchodu a výpovědi >>> což je právě tvůj případ >>> takže odpověď je: NEMUSÍ …
… a mimochodem, není pravda, že dovolenou určuje bez výjimek zaměstnavatel >>> jestliže mi neumožní čerpání dovolené, jsem to já, kdo si určí nástup dovolené: „Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.“

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast9h4.aspx