huxa

Musí býti policisté jasně označeni?

Je hodně videí z demonstrací, apod. kde vystupují policisté v civilu, teleskopické obušky, kraťase s pistolí, někteří kapuce, apod. no, ale když pět nějakých týpků s teleskopickými obušky a jeden-dva s pistolí za opaskem, černé brýle, kapuce, kraťase naskáče na mého neozbrojeného kamaráda a začnou ho na zemi mlátit, jak mam poznat, že jsou to policisté a ne chuligáni, proti kterým bych tedy mohl vytáhnout svou pistoli?

Nejlepší odpověď
klumprt

Zákon č. 273/2008 Sb., zákon o Policii České republiky § 12:

Prokazování příslušnosti

(1) Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.

(2) Pokud povaha nebo okolnosti úkonu neumožňují prokázat příslušnost způsobem podle odstavce 1, prokáže policista svou příslušnost k policii ústním prohlášením „policie“; to neplatí, brání-li povaha nebo okolnosti úkonu také ústnímu prohlášení. Způsobem podle odstavce 1 se policista prokáže ihned, jakmile to okolnosti úkonu dovolí.

(3) Povinnost prokázat příslušnost k policii nemá policista, který tuto příslušnost oprávněně zastírá.

Měli by tedy aspoň ústně zakřičet „policie“. Pokud není čas ani na to, tak stačí, když se prokážou dodatečně. Vhodné by bylo prokázat se nejen tomu, na kterém klečí, ale i přihlížejícím, aby nedošlo k nějakému nedorozumění. Osobně se domnívám, že by na demonstraci měli mít aspoň pásku „policie“ na rukávu. Ta se má nosit tam, kde je víc lidí, aby nenastávaly zmatky v tom, kdo je kdo.

Další odpovědi
Agneta

Když nepoznáš, že to jsou policisté, tak začni hned střílet, protože to žádní nejsou. Takoví byli jen za totality, a jmenovali se STB, to už dnes není, je jiná doba :DDD

gecco

Máš nějaký příklad, kde bych to mohl vidět?? – videjko…
Nějak si situaci, v níž „pět nějakých týpků“…„naskáče na“…„neozbrojeného kamaráda“ a jedná se o policejní zásah, neumím představit…
;-DD
Policajt se totiž, pokud zasahuje, MUSÍ prokázat…
Odznakem, uniformou, voláním… Případně je ´prokážou´ okolní kolegové…

huxa

gecco-třeba právě toto mne ispirovalo k otázce. Hned v prvních sekundách jde vidět „zásah“

http://www.agre­sori.com/23319-policie-v-civilu-zasahuje-proti-demonstrantum.html

gecco

Bohužel – z toho videa není jasné, jestli ti zasahující oznamovali svou ´totožnost´ třeba voláním…
😉
No – ´přinejhorším´, pokud dodržíš pravidla pro ´povolené užití zbraně´ při „nutné obraně“, rozhodně by se měli prokázat.
V opačném případě je zastřel – ale bacha, policajti, obvykle, střílej dobře – tak abys nebyl zastřelen ty…
😉
Osobně – nemám střelnou zbraň a nechci ji.
Její použití sebou nese spoustu problémů a pokud ji použít nechci, nemá smysl ji vlastnit/nosit.
Zatím mi stačí to, jak vypadám a ´drobná´ znalost psychologie (a to i v ´problematických´ místech a časech Prahy)…
😉

huxa

Také patřím mezi ty, co střílí raději slovy 🙂
Nicméně jsou mezi námi takový, kteří se postaví za sebe či druhé, klidně před bandu ozbrojených vagabundů, co křičí, že jsou policie, ovšem ani vzdáleně ji nepřipomíná a čistě statisticky na takovouto situaci už došlo či dojde.

gecco

…„banda ozbrojených vagabundů, co křičí, že jsou policie“…„ani vzdáleně ji nepřipomíná“…
___
Musel bych znát/doplnit kontext – opravdu si běžně takovou situaci neumím představit.

huxa

Mne osobně napadá věc, která by mi přišla ve skutečnosti hodně podivná-slyšíš ránu ve dveřích, křičet volání „policie“, ovšem jsou to dva-tři týpci s pistolama a oblečeni jako tady tito na videu, co bys udělal, kdybys měl možnost sáhnout třeba po útočné pušce, kterou máš pověšenou na zdi? V ČR hodně nepravděpodobné, že bys ji vůbec měl doma, ovšem třeba v takové Americe běžnější věc.

klumprt

Tak tady to vypadá opravdu poněkud nestandardně. Pouštěl jsem si ho bez zvuku, tak nevím, co se tam křičelo. Jisté je, že pásku nemá ani jeden. A s tou pistolí na boku, to taky není úplně košer. V civilu by ji měli nosit skrytě. Nicméně jsem přesvědčen, že video se dávno dostalo do rukou jejich kontrolním chroustům a ti z toho určitě vyvodili nějaký závěr.

huxa

Toto video je navíc neobvyklé, neboť v něm již jde vidět krev, ovšem jak píšu, téměř na každé větší demonstraci lze narazit na nestandardní zákroky policistů v civilu.

Jestliže bych požadoval prokázání se od dotyčných „policistů“ (dle videa jde soudit, že času na prokázání bylo dostatek), oni by se neprokázali a tedy bych se je pokusil odzbrojit, třeba kdybych tam měl sortu dalších známých a naráz bychom na ně naskákali, bylo by to naprosto v mezích zákona a nebo se člověk musí spokojit s tvrzením, že jsou policisté?

gecco

Ano – jejich „tvrzení“ stačí…
Po ukončení zásahu pak můžeš chtít prokázání přesnější – obvykle průkaz.
___
Varianta B – „naskáčete na ně“, policajti (takovíto zejména):

  1. jsou vycvičeni i v boji ´ťélo na ťélo´, běžného civila ´zmáknou´ bez problému
  2. jsou navyklí na použití zbraně – klidně te postřelí (zneškodní) nebo i zastřelí, běžný civil to neumí
  3. přinejhorším jde o „útok na veřejného činitele“, v tomto případě „při výkonu služby“ – za to se dá ´slušně sedět´

___
Prostě – pokud jdeš na takovouto demonstraci, zbraň nech doma…
😉

huxa

Ovšem tvrdit to může kdokoli a dle citovaného zákonu klumprtem by se měl policista představit průkazem hned, jak to je možné, tudíž v případě, že je dost času, abych k němu došel a zeptal se ho, určitě bude mít dalších deset sekund na to, aby vytáhl průkaz a dal mi ho k nahlédnutí, když budeme čerpat z videa-zde lze jasně vidět minimálně 20 sekund, jak 10 týpků pouze hlídá probíhající zásah, jistě jeden z nich mohl se představit davu průkazem.

Agneta

huxo >>> klumrt píše: „který tuto příslušnost zestírá“ a „vhodné by bylo“…takže můžeš klidně střílet :DDD
oni budou potom přemýšlet, proč na ně bylo stříleno:DDD

klumprt

Spíš huxu zastřelí a pak hbitě vymyslí, jak svést vinu na něj 🙂

Ten 3. odstavec jsem tam nemusel dávat, ten se týká agenta (ne Agnety!) nebo předstíraného převodu podle tr. řádu.

Agneta

takže STB ještě existuje , a proč ? to nás už zase špiclují ?

klumprt

polož otázku, co je to agent podle tr. řádu a já ti na ni, budu-li chtít, odpovím 🙂

gecco

…„a já ti na ni, budu-li chtít“…
ROFL
Krásná formulace…
😉