stryda

Musí být v bytovém domě (4 byty) založeno společenství vlastníků bytu?

v bytovém domě jsou 4 byty,musí být založeno společenství vlastníků nájemníků je to povinné? o chod domu se staráme společně

Odpovědi
Kepler

Povinné to myslím není, ale je to užitečné, např. pro řešení finančních otázek (třeba společný účet u banky – fond oprav), nebo při jednání s jinými právními subjekty, pojištění domu, apod.

Drap

Nikdo vás nutit nemůže. Pokud se však o dům staráte už společně, tak vlastně to družstvo existuje, i když neni formálně evidované.

marci1

Ne. Dle výslovného ustanovení § 1199 nového občanského zákoníku je dovoleno, je-li v domě méně než pět jednotek, že může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek. 🙂
http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/f4582731­/#p1199