Ella

Musí být podle českých zákonů servírce/číšníkovi 18, aby mohl v restauraci servírovat alkohol?

Hledala jsem, ale nenašla. Na brigádu se může od 15, ale může v tomto věku brigádník servírovat hostům alkohol? Nemyslím jen tvrdý, ale i pivo a víno. Pokud by někdo znal konkrétní zákon, tak prosím o odkaz.

Děkuji za odpovědi :)

Mockrát děkuji za všechny vaše odpovědi. U nás běžně pracují studenti na praxi, ale k nám se dostanou až v posledním ročníku, když už jsou plnoletí. Slečna samozřejmě hmotnou odpovědnost mít nebude, a ještě bude trvat dlouho než se vůbec odhodlá k objednávání stolů, protože je úplně mimo obor (ale víte jak, aspoň si ji naučíme všechno a ono je to lepší) a kasírku u nás nenosíme a k té se ani nedostane – každá směna probíhá pod vedením vrchního a kasa je jeho/její starost.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Zákon zakazuje podávání a požívání. Ani jedno z toho číšník nedělá, on jej pouze nalévá, drží atd.
Jednoduše řečeno, to by se ani učeň nemohl účastnit praxe.

Další odpovědi
Drap

Ano může. Je to běžné že studenti často pracují v restauracích. Včetně učilišť a hotelových škol v rámci povinné praxe. Hmotnou odpovědnost nemusí mít, pracuje pod dozorem.

ivzez

Já bych doporučila „brigádu“ (zákoník práce toto slovo nezná)
v restauraci až od 18 let → a nejen kvůli alkoholu. V restauraci
bývá nutné uzavřít dohodu o hmotné odpovědnosti, kasírovat, …
Ani jedno nezletilá osoba nemůže.

Nedovedu si ani představit, jak by nezletilá osoba zjišťovala zletilost
(nezdá se mi pravděpodobné, že by jí někdo byl ochoten předložit OP).
Také si neumím představit, jak by osoba bez dostatečných zkušeností
(ty nejsou závislé jenom na věku) posoudila, komu nalít může a komu ne.

Poznámka:
Servírování alkoholu je podle mne v tomto případě totéž jako jeho podávání.

sesednizkola

Samozřejmě, že může. To, že někdo nebude ochotný ukázat občanku aby prokázal, že je už zletilý ale není problém toho brigádníka. Neukážeš občanku tak ti nenaleju, hotovo.

luky.1986

Ano může.

No stres. Pokud nema v oboru praxi, zadny rozumny zamestnavatel ho nenecha na smene samotneho, ale s kolegou. A kasirku uvidi jen z dalky (aspon ze zacatku)

Michálek1245

Pokud u toho on sám nebude kalit, tak to není problém. Ale je jasné, že kasírka peněženka od něj bude na place fakt hodně daleko, protože práce s penězi je možná právě až od těch inkriminovaných 18 let. Nicméně takhle mladé ucho stejně šéf nenechá na place samotného. To by to mohl rovnou zavřít.

Ivo Hruza

Dobrý den, nějaký odkaz na platnou právní úpravu v tomto směru by nebyl? Podle mě to řeší celkem jednoznačně zákon 59/2023Sb., který nahrazuje zákon 65/2017 Sb., ve kterém je v § 13 uvedeno:

Některé podmínky prodeje nebo podávání alkoholických ná­pojů

(2) Osoba prodávající nebo podávající alkoholické nápoje musí být starší 18 let, nejde-li o osobu, u níž je tento prodej nebo podávání součástí soustavné přípravy na budoucí povolání v oborech vzdělání se zaměřením na gastronomii, hotelnictví a turismus, obchod, potravinářství nebo potravinářskou chemii.

Takže by bylo fajn, kdybyste s námi sdílel zdroj, ze kterého vycházíte. Nejde zde o hmotnou zodpovědnost, ale o kontakt/přístup mladistvých k alkoholu. Ve vztahu ke kontrolním orgánům nejde o logiku, ale o dodržování platných předpisů.