Avatar uživatele
Pavel1212

Musí být nějaké povolení o focení lidí?

Znáte zákony? Existuje nějaký zákon, kde je psáno, že se prý „můžou lidé fotit, ale nesmí se uveřejňovat na internet, pokud ten, koho fotím, mi nedá vlastní povolení“? Je něco takového, nebo si každý může fotit „co chce“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, Jahoda, 1popelka1, flodur před 4577 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Můžete fotit nebo filmovat pouze toho kdo Vám k tomu dá výslovně svolení. Jinak si koledujete o ránu do nosu nebo žalobu.
To že objekt neprotestuje neznamená, že Vám dává svolení.
Doplňuji:
http://www.fotoaparat.cz/index.php?…

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
1popelka1

Fotografováním můžete porušit zákon autorský a zákon na ochranu osobnosti. Například i fasády domů, okrasné malby jsou chráněny zákonem.

Ale ptáte se na lidi – pokud chcete někoho fotografovat, budete potřebovat jeho souhlas.

V občanském zákoníku (§ 12) je uvedeno, že svolení není potřeba, fotografujeme-li pro účely úřední, vědecké, umělecké, tiskové, … Ale ani takové použití nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby. Protože jak dotyčného přesvědčíte, že vám jde pouze o umělecký záměr?

Dále, portréty, které plánujete prodávat například ve fotobankách. K tomu budete potřebovat takzvaný Model Release, což je souhlas fotografované osoby s tím, že fotografie budete moci použít k těm či oněm účelům (k jakým, to lze právě stanovit v Model Release). Fotobanky pak následně nevymáhají od autorů tato svolení, protože by to bylo dost nákladné pro obě strany – stačí jim souhlas autorů, že tyto souhlasy od lidí mají.

Nikdo, ani vyhazovači v podniku či hypermarketu, ani policajti nemají právo vám zabavit film nebo záznamovou kartu. Maximálně vás mohou vyhodit.

Ještě vám posílám odkaz na jedno fórum, kde tuto problematiku řeší: http://www.digimanie.cz/…owthread.php?…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Dle mého názoru, pokud fotíte např. hrad a u něj stojí skupinka lidí, nic se neděje. Pokud však fotíte jen jednotlivé lidi, měl byste mít svolení.
Jaksi nechápu jak to povolení získat. Nosit sebou lístečky, aby každý podepsal nebo co? Svolením může být považováno, že daná osoba o tom ví a neprotestuje, dokonce se usměje. Svolením může být souhlas. Jenže pak příjde domů, rozmyslí si to a jak budu dokazovat, že svolení bylo dáno.
Takže těžké v tomto nějak radit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nabubindes

v zásadě si každý může dělat co chce… ovšem v okamžiku kdy začneš narušovat něčí soukromí, nastane problém! jaký? no, nic není zadarmo, všichni počítají co za to?

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony