MonkeyKing

Musí být každý narozený v Česku Čech?

Jak byste zareagovali na někoho, kdo by vám řekl, že se necítí být Čechem, jelikož má cizí původ, ale narodil se zde a stále zde žije?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne

Chybí „Jiná možnost“.

Vzhledem k tomu, že si podle platné legislativy může svou národnost
každý vybrat, nemusí být každý, kdo se narodí v ČR, Čech.

Další odpovědi
aliendrone

Ne

Ptáš se na národnost nebo na občanství? „Čech“ občanstvím se může stát ten, kdo ho dostane (děti, jejichž rodiče mají CZ občanství se stávají „Čechy“ [občanstvím] automaticky ať se narodí KDEKOLIV, dokonce snad i když je pouze jeden rodič CZ státní příslušník)

Pokud jde o národnost (českou), tak jak píše ivzez, k té se můžeš přihlásit sám. Neslyšels o cikánech aj. národnostně nečeských etnikách, jakkoliv jsou obdařeni českým občanstvím? :)

A jak pro zajímavost reaguješ ty na cikány, kteří se cítí být cikány a ne čecháčky, i když se tu narodili a žijí? :D :D :D

GM

Ne

kelley

Ne

Když se dělilo Československo a protože mám rodiče z Česka a Slovenska, musel jsem si vybrat jestli chci být Čech nebo Slovák… Narodil jsem se na území ČR.

Edison

„Jak byste zareagovali“ a „ano/ne“???

MonkeyKing

To je poddotázka, hlavní otázka zní jasně

MonkeyKing

To je poddotázka, hlavní otázka zní jasně

ivzez

Pořád bych dala přednost „Jiné možnosti“. Pokud bych ji zde
měla k dispozici, rozebrala bych i státní příslušnost (občanství),
takhle jsem reagovala pouze na otázku národnosti.

MonkeyKing

na to se neptám, ptám se na to, jestli by Vás urazilo, kdyby někdo řekl, že se necítí být Čechem, byť se tady narodil a žije tady.

ivzez

Mýlíte se, neptáte se nás, jestli by nás
urazilo, … → to z Vaší otázky nevyplývá.

Ale když se ptáte zde, odpovím:
Proč by mne mělo urážet, jak se někdo (ne)cítí? To je přece jeho věc. Na mě je jen to akceptovat.

__

K Vaší otázce → v hlavní otázce i podotázce se ptáte na národnost, kterou řada lidí zaměňuje s občanstvím.

Má-li někdo cizí původ, bývá (přestože se narodil v jiné zemi) vychováván v duchu tradic země, z níž pocházejí jeho rodiče a příbuzní. Skutečnost, že se narodil v jiné zemi, nemusí přetrhat kulturní ani jiná pouta.

Navíc má každý člověk právo se hlásit k jaké národnosti chce.

MonkeyKing

I v případě, že se jedná o menšinu (např. o Roma)?

ivzez

Ano, právo hlásit se k jakékoliv národnosti má každý. To pochopitelně platí i pro menšiny.

Kromě Romů u nás žijí Vietnamci, Němci, Poláci, Slováci, Ukrajinci a další menšiny.
______

Já vidím problém ve změně legislativy. Když se Čechům narodí dítě, mělo by mít českou národnost. Ale ono se od nějakoho věku může rozhodnout pro jinou… (Podle mne je to nesmysl, ale zákony nezměním.)

michalds

přesně :D