Avatar uživatele
MonkeyKing

Musí být každý narozený v Česku Čech?

Jak byste zareagovali na někoho, kdo by vám řekl, že se necítí být Čechem, jelikož má cizí původ, ale narodil se zde a stále zde žije?

Hlasujte v anketě
Zajímavá 0 před 1897 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Ne

Chybí „Jiná možnost“.

Vzhledem k tomu, že si podle platné legislativy může svou národnost
každý vybrat, nemusí být každý, kdo se narodí v ČR, Čech.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Ne

Ptáš se na národnost nebo na občanství? „Čech“ občanstvím se může stát ten, kdo ho dostane (děti, jejichž rodiče mají CZ občanství se stávají „Čechy“ [občanstvím] automaticky ať se narodí KDEKOLIV, dokonce snad i když je pouze jeden rodič CZ státní příslušník)

Pokud jde o národnost (českou), tak jak píše ivzez, k té se můžeš přihlásit sám. Neslyšels o cikánech aj. národnostně nečeských etnikách, jakkoliv jsou obdařeni českým občanstvím? :)

A jak pro zajímavost reaguješ ty na cikány, kteří se cítí být cikány a ne čecháčky, i když se tu narodili a žijí? :D :D :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
GM

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kelley

Ne

Když se dělilo Československo a protože mám rodiče z Česka a Slovenska, musel jsem si vybrat jestli chci být Čech nebo Slovák… Narodil jsem se na území ČR.

Upravil/a: kelley

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

„Jak byste zareagovali“ a „ano/ne“???

před 1897 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MonkeyKing

To je poddotázka, hlavní otázka zní jasně

před 1895 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MonkeyKing

To je poddotázka, hlavní otázka zní jasně

před 1895 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Pořád bych dala přednost „Jiné možnosti“. Pokud bych ji zde
měla k dispozici, rozebrala bych i státní příslušnost (občanství),
takhle jsem reagovala pouze na otázku národnosti.

před 1897 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MonkeyKing

na to se neptám, ptám se na to, jestli by Vás urazilo, kdyby někdo řekl, že se necítí být Čechem, byť se tady narodil a žije tady.

před 1895 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Mýlíte se, neptáte se nás, jestli by nás
urazilo, … → to z Vaší otázky nevyplývá.

Ale když se ptáte zde, odpovím:
Proč by mne mělo urážet, jak se někdo (ne)cítí? To je přece jeho věc. Na mě je jen to akceptovat.

__

K Vaší otázce → v hlavní otázce i podotázce se ptáte na národnost, kterou řada lidí zaměňuje s občanstvím.

Má-li někdo cizí původ, bývá (přestože se narodil v jiné zemi) vychováván v duchu tradic země, z níž pocházejí jeho rodiče a příbuzní. Skutečnost, že se narodil v jiné zemi, nemusí přetrhat kulturní ani jiná pouta.

Navíc má každý člověk právo se hlásit k jaké národnosti chce.

před 1895 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MonkeyKing

I v případě, že se jedná o menšinu (např. o Roma)?

před 1895 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Ano, právo hlásit se k jakékoliv národnosti má každý. To pochopitelně platí i pro menšiny.

Kromě Romů u nás žijí Vietnamci, Němci, Poláci, Slováci, Ukrajinci a další menšiny.
______

Já vidím problém ve změně legislativy. Když se Čechům narodí dítě, mělo by mít českou národnost. Ale ono se od nějakoho věku může rozhodnout pro jinou… (Podle mne je to nesmysl, ale zákony nezměním.)

před 1895 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

přesně :D

před 1897 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek