Avatar uživatele

Museli jste někdy nosit mejšle (mejšláky) ?

Pokud ano, tak kde a jaké?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ad Bohemica. Obohatila jsem si slovní zásobu o další výraz. Domnívala jsem se, že je to slovo nářeční, odhadla správně. Ale jako obvykle jsem hledala původ, význam rovněž neznala.

Mejšle (též nejšle) je jihočeské slovo, polodřevák, jehož dřevěný spodek (nárt je kožený) "na patě i v prstech probraný". Slovo pochází z němčiny z nářečního Nöischla. Podobný výrraz je v německém argotu Noschen, Nuschen - bota.

Podle popisu bych řekla, že jsem takové boty měla.

Doplňuji:
Vyjádřila jsem se nepřesně, nikoliv takové, ale podobné, určitě ne "pravé" jihočeské.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pravdu má Annas. Jako jihočech potvrzuji. Říkalo se jim nejšle. Dřeváky jsou vydlabané celé z jednoho kusu dřeva a určitě se vždy u u sedláka našly.
Takže ano na vesnici měl nejšle nebo dřeváky každý u dveří a chodilo se v nich běžně po dvoře. BEST tehdy nebyl !! Když už tak placaté kameny částečně někde u vchodu a jinak blátivý dvůr.

Potom jsem pracoval v chemické fabrice, kde v jisté části biochemické výroby se nejšle běžně nosily při práci, neboť se z nich snadno dalo přezouvat třeba do gumovek.
Doplňuji:


http://www.odpovedi.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Já ANÓÓÓÓ!!! U babičky v Jižních Čechách. A nesnášela jsem je, protože jsem je musela nosit po jiných lidech a na vzetí cizích bot na nohy jsem choulostivá (další možnost užití slova choulostivý:-) )
Doplňuji:
Otázka zněla ještě jaké? No dřevěné, nahoře přes nárt byla kůže.


Avatar uživatele

Nenosila jsem je nikdy. Před třemi léty jsem si ve zdravotnických potřebách pořídila něco na způsob dřeváků, ale jsou lehoučké, s vypodložením pro pohodlné a zdravé nošení a vypadají velice hezky.


Avatar uživatele
Zlatý

Netuším o co jde.


Avatar uživatele
Zlatý

Nikdy jsem to slovo neslyšela a tak usuzuji, že jsem je ani nemusela nosit .
Doplňuji:
Tak jsem si přečetla oč se jedná a takové dřeváky stály vždy u tchána v průjezdě a když chtěl vyjít na dvůr - vjel i s domácí obuví do nich a "jezdil s nimi" po dvoře říkali jsme že jede s tankem , on s tím nedělal hrozný rámus jak šoupal nohy po betonu.Neměla jsem to ráda.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Všeobecně se prodávaly v domácích potřebách-železářství, hned vedle vidlí . Obecný název je asi "podělávky". V Jižních Čechách jsou podle svršku i dva základní typy: jeden má kožený vršek (celokožený nebo jen pruh kůže) a druhý typ je celodřevěný. Prý se dodnes průmyslově vyrábějí a prodávají, ale netuším pod jakým názvem. Slibuji, že si to dám za domácí úkol, v pondělí zjistím a budu vás informovat. :D

Avatar uživatele

anonym

Ještě doplnění- do těchto bot se leze v jiném obutí, jsou to takové nazouváky do maštale, na dvůr, na cestu do kadibudky atd. jak správně uvádí mosoj a hanulka11. Pusinka50 ví o co kráčí, ale asi špatně používala. Annas,vzpomněla by sis jak se takovému "obutí" říká ve vašich končinách?

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad Bohemica. Minulost si vybavuji postupně - v železářství jsem si kdysi dřeváky koupila, nosila je na zahradu, ale neuměla v nich moc chodit, takže skončily v kamnech.

I když jsem pamětník, neuvědomuji si, že by se u nás do chléva nosily přímo dřeváky, ale spíš staré neforemné a "vyšmatlané" boty - škarbale , pozdějij nízké gumové přezůvky nasazené na boty.

Ale kdysi Hanáci nosili trepky - dřeváky, domácí dřevěnou obuv.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Krása a styl

Zlatý Drap 504
Zlatý marci1 372
Zlatý iceT 364
Zlatý hanulka11 322
Zlatý briketka10 269
Zlatý ReHu 231
Zlatý Damiana 229
Zlatý annas 223
Zlatý quentos 201
Zlatý mosoj 185

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.