autacek

Musel by platit výživné zneužitý nezletilý otec (když by při styku došlo k oplodnění)?

(viz. předchozí otázka ohledně styku sedmnáctileté a čtrnáctileteho).

A pokud ne on, případně třeba jeho rodiče?

Viz otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-otehotnet-s-14-ti-letym-klukem

Nejlepší odpověď
ivzez

Slečna si možná zadělala na problém.
Pokud by se vyživovací povinnosti nemohl zhostit jeho otec,
měli by vyživovací povinnost k němu rodiče otce i matky.

To by mohla být zajímavá situace:
Matka ve vězení (nebo v jiném zařízení), otec ještě ± rok nezaměstnatelný,
o dítě by se pravděpodobně starali matčini rodiče a otcovi rodiče platili výživné…

(Doufám, že tazatelka zavítá i sem.)

Další odpovědi
anonym

Mě by třeba docela zajímalo, proč jej nazýváte zneužitým. Jak můžete vědět, že jí nesvedl právě on? A k otázce, pokud poslechne mou radu a označí otce jako neznámého, tak nebude ve vězení ale nikdo jí nebude platit výživné. Taky myslím, že by za to nešla sedět, protože nemá 18, takže by se soudila jako nezletilá. To ale přesně nevím, nejsem právník. Já osobně bych jí ale netrestal, kluk z toho vážně žádné trauma mít nebude a ona je už potrestaná dost sama sebou. Záleží ovšem jak dlouho jí ještě 17 bude. Ale do 18 (výjimky i 19) se posílá do výchovného zařízení, tzv. pastáky nebo diagnostické ústavy.

Slecna 007

ivzez odpověděla skvěle. Ta situace je úplně šílená pro úplně všechny zúčastněné včetně rodičů těch souložících dětí-mladistvých.

Arciuber nemá zjevně vůbec žádnou povědomost o právu. Dítě nikoho nesvádí a je možné, že chlapec nebyl traumatizován pohlavním stykem, ale pokud není úplně citově plochý, bude asi traumatizován tím, že jako dítě se stává rodičem. To je nápor na mladého člověka, co má sportovat, studovat, objevovat svět, jako blázen.
Slečna by zřejmě do diagnosťáku nešla a o to vzhledem k tomu, že by byla gravidní, případně by kojila novorozence či kojence.

Uuuuf, hodně štěstí všem.

ivzez

@Arciuber,

navádění ke lži není nejšťastnější nápad. Zapomínáte,
že dítě má právo znát jméno svého otce a na výživné,
ale hlavně, že má právo na oba rodiče.

Neuvedení otce přece neznamená, že tazatelka nezneužila dítě.
Až chlapci dojde, oč vlastně šlo, může na ni až do svých 28 let
podat trestní oznámení (promlčecí doba je 10 let po dovršení
plnoletosti nezletilého).

S vězením máte pravdu (trochu jsem situaci nadsadila, aby si
dívka uvědomila, co udělala), pravděpodobně by šlo o jiné zařízení
výchovné péče.

Zneužitím je z hlediska zákona sex s osobou pod 15 let, bez ohledu
na to, jestli tato osoba souhlasila, nebo jestli sex dokonce iniciovala.
Od 15 let je každý za své jednání trestně odpovědný, každý má vědět,
čeho se dopouští, i co mu za to hrozí. Neobstojí ani námitka, že někdo
„nevěděl“. → Neznalost zákona, jak známo, neomlouvá.
____

Jestli z toho chlapec bude nebo nebude mít trauma (, jež se
může projevit později), není na posouzení laiků a už vůbec ne
„přes internet“ na základě informace pouze jedné strany.

__________

Poznámka:
Sedmnáctiletá dívka je dost stará (a měla by být i dost rozumná
a odpovědná) na to, aby si před zahájením pohlavního života opatřila
informace nejen o možnostech početí a ochrany před nechtěným těhotenstvím.

Měla by vědět i to, že zneužití čtrnáctiletého chlapce je trestný čin, a to
i v případě, že chlapec souhlasil, nebo že dokonce iniciativa vyšla od něj.

autacek

Pro Arciuber, na to si položte samostatnou otázku, zda-li může nezletilý zneužít neplnoletou, pokud ale styk proběhl se vzájemným souhlasem, pak měla mít více rozumu ta osoba již trestně zodpovědná, nikoli dítě.

Osobně si myslím, že k otěhotnění nedošlo a pokud ano, že by možná stálo za úvahu zvážit i alternativní metody dané lékařskou vědou.

Jinak si myslím, že kdyby došlo k odsouzení, dopadne to podmíněným trestem, no a pak je ale na zvážení, zda-li se opravdu vzdát na x desítek let případného výživného.

Také nepovažuji za úplně ideální navádět někoho ke lži, pokud jste se dozvěděl, že došlo ke spáchání trestného činu… víc to rozvádět nebudu.

Edison

K tomu samozřejmě patří i neoznámení tr. činu a navádění k tr. činu.