Jakub1

Můj pes na vodítku se ohnal po psovi na volno. Řeší tuto situaci nějakým způsobem zákon?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli nějak právo řeší moji situaci.
Můj pes “v klidu” na vodítku a za námi běží malý pes a pořád na něj štěká a dovoluje si chodit čím dál blíž a blíž.
Mohl by mě někdo žalovat, kdyby se můj pes ohnal a tomu psovi na volno by způsobil nějaké zranění?
Zapomněl jsem dodat, že majitel malého psa vidí, jak se jeho pes chová a není schopen si ho odvolat.
Děkuji za odpověď.

Odpovědi
da ny

Žádný pes by neměl běhat bez vodítka! Domnívám se, že pokud Váš pes (na vodítku), takového dotěru „zakousne“, nic Vám nehrozí.
Malí ňafalové si často dovolují i na velké psy.

Drap

Neni ani zákon, že musí být pes na vodítku. Tyto věci řeší místní vyhlášky a ty mohou být v různých městech, či obcích různé. Pokud by taková situace nastala, tak by muselo proběhnout nějaké šetření, pokud by si majitel poraněného stěžoval, nebo podal trestní oznámení.
Faktem je, že pes by měl být ovladatelný a vždy pod kontrolou. Pokud máš agresivního psa, měl by být zabezpečen tak, aby nemohl nikomu ublížit, nebo způsobit škodu.
Chodívám se psem i po obci v podstatě na volno. V místní vyhlášce je napsáno, že pes musí mít vodítko. Už ale neříká jaké vodítko a ani to, že musím druhý konec držet. Dávám psovi jen krátké vodítko, tak zvané ouško, dlouhé cca 15 – 20 cm. Zákonu je učiněno zadost. Když potřebuji, mohu kdykoli psa za vodítko chytit. Musím však dodat, že pes je ovladatelný a chodí vedle nohy.

UPhelp

Ohnat se po něm myslím nemůžeš. Snad jen bránit se až když tě napadne. A jinak, když už se perou dva psi, tak bych mezi ně ruku nedával, i když by jeden z nich byl můj. Zařvat. to jo, ale když už se do sebe pustí, tak by člověka ještě kousli (klidně i vlastní).

Taky o takových vím, chodí bez vodítka a to by ani nebyl problém, kdyby ovšem měli vychovaného psa. Když chodím na procházky po horách a v jedné blízké vesnici, tak tam má jedna žena takový statek – neohraničený a dva malé psy, zcela na volno, takové uštěkané podvraťáky. Jdou ti až pod nohy, štěkají a jdou s tebou i kilometr. Ale se psem tam nechodím, nemůžu, protože si nedovedu představit, jak by to vypadalo, kdybych tam šel se psem, když jsou ti psi agresivní i na člověka. A ten statek není nějak bokem, je to sice menší vesnice, ale dům má hned podél hlavní silnice.
Ale bohužel se s tím nic nedá, snad jen domluva s majitelem, ale ta je vždy k ničemu. Psi už mají taková práva a zastání jako lidi. Nedej bože aby ses ohnal po cizím psovi. Tak pět let natvrdo. :D

Prostě já...

Nejspíše by jste z toho žádný problém neměl. To když se mě stane, že za mnou běží cizí pes na volno. Tak toho svého raději vezmu do ruk, nebo on by byl schopnej začít rvačku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Jakub1

@UPHelp Děkuji za odpověď, ale já jsem to asi špatně napsal. Nemyslel jsem JÁ, že se oženu, ale MŮJ PES, který bude mít třeba špatný den nebo ho to nej vystraší.

UPhelp

To nevím, ale vzhledem k tomu, že by byl ten váš na vodítku, tak byste asi žádný problém neměl. Odpovědný by byl ten, co ho má na volno a navíc by se k vám sám přiblížil (když je na volno) a provokoval. Vy byste neměl jka jinak zabránit, no a kdybyste je nepodporoval v zápasu, tak by vinu nesl majitel toho druhého psa.