Avatar uživatele
Mirrdos

Kdo vymyslel dveře?

Můj mladý kolega seřizovač se mě ptá, kdo vymyslel dveře. Za prvé nemá asi co dělat a za druhé si myslím, že to byl lidový vynález. Děkuji

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Henry1660 před 2633 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Dveře jako všechno má svou historii, i když se třeba konkrétní jméno „vynálezce“ nedovíme.

Je zajímavé, že původ dveří je magický, i když je zřejmé, že si lidé později uvědomili, že je třeba chránit své soukromí, své obydlí zvenčí , třeba proti chladu. Později větrání domů, světlo, průchod lidí i zvířat, tehdy byly ochranou proti požáru, vyvolávaly pocit bezpečí atd.

Nejstarší záznamy o dveřích se objevují v obrazech egyptských hrobů, dveře jednoduché i dvojité, každé z jednoho kusu dřeva. Souvisí to s tím, že dveře byly kdysi považovány za vchod do posmrtného života, Měly tedy charakter obřadní i magicky, symbolicky.

Proto se později na dveřích obydlí objevovaly symboly slunce, hlavy orla či lva, které měly odehnat nečisté síly..

V Egyptě bylo sucho, ale v jiných oblatech nikoliv, takže se objevil jiný způsob zpracování a upevnění dveří.

Nejstarší dveře byly vytvořené pro vstup do chrámu krále Šalamouna , a to z olivového dřeva. Obložené zlatem,

Další zmínka o dveřích je zapsaná u Homéra..Dveře, které mají více než 5000 let, byly nalezeny ve Švýcarsku.

„Symbolika dveří se dotýká mnoha rovin. Obecně znamenají překážku, kterou mohou projít jen ti zasvěcení – zpravidla mají klíč, či jsou si vědomi jak dveře otevřít.

Představují i cestu do jiné roviny lidského bytí – spánku nebo smrti. Průčelí katedrály bývá členěno třemi vstupy-třemi dveřmi. V křesťanské symbolice znamenají nejvyšší ctnosti-víru, naději a křesťanskou lásku.

V evangeliu se setkáváme s úryvkem: „Já jsem dveře, kdo
vejde skrze mě, bude zachráněn; bude moci vcházet i vycházet
a najde pastvu.“ (Jan 10, 9). „Obraz dveří, či brány měl bý přesvědčivým symbolem v srdcích ţidů, kteří, když překračovali práh brány Svatého města či brány jeruzalémského chrámu, vnímali především jednotu a mír svého národa, zatímco proroci ukazovali nový Jeruzalém s branami otevřenými pro všechny národy.“
(Chiara Lubichová, http://novemes­to.focolare.cz)

Jinak více o historii v anglickém zdroji
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Door

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Samozřejmě. Takové věci vznikají postupným vývojem. Už v původních nouzových obydlí z větví a kůží musela být někde díra, kudy se tam lezlo.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Otázka vede zajímavějším směrem, než by se na první pohled zdálo. Dveře, vrata, brány byly na stavbách již v nejstarší známé civilizaci, v Sumeru. Sumerové měli všechno, co si pod pojmem civilizace dnes představujeme – zemědělství, řemesla, stavebnictví, matematiku, astronomii, úředníky, krále, kněží… Jen nevíme, kde se to všechno vzalo, nejsou žádné známky vývoje, již to nejstarší je dokonalé.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek