Mirrdos

Kdo vymyslel dveře?

Můj mladý kolega seřizovač se mě ptá, kdo vymyslel dveře. Za prvé nemá asi co dělat a za druhé si myslím, že to byl lidový vynález. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Dveře jako všechno má svou historii, i když se třeba konkrétní jméno „vynálezce“ nedovíme.

Je zajímavé, že původ dveří je magický, i když je zřejmé, že si lidé později uvědomili, že je třeba chránit své soukromí, své obydlí zvenčí , třeba proti chladu. Později větrání domů, světlo, průchod lidí i zvířat, tehdy byly ochranou proti požáru, vyvolávaly pocit bezpečí atd.

Nejstarší záznamy o dveřích se objevují v obrazech egyptských hrobů, dveře jednoduché i dvojité, každé z jednoho kusu dřeva. Souvisí to s tím, že dveře byly kdysi považovány za vchod do posmrtného života, Měly tedy charakter obřadní i magicky, symbolicky.

Proto se později na dveřích obydlí objevovaly symboly slunce, hlavy orla či lva, které měly odehnat nečisté síly..

V Egyptě bylo sucho, ale v jiných oblatech nikoliv, takže se objevil jiný způsob zpracování a upevnění dveří.

Nejstarší dveře byly vytvořené pro vstup do chrámu krále Šalamouna , a to z olivového dřeva. Obložené zlatem,

Další zmínka o dveřích je zapsaná u Homéra..Dveře, které mají více než 5000 let, byly nalezeny ve Švýcarsku.

„Symbolika dveří se dotýká mnoha rovin. Obecně znamenají překážku, kterou mohou projít jen ti zasvěcení – zpravidla mají klíč, či jsou si vědomi jak dveře otevřít.

Představují i cestu do jiné roviny lidského bytí – spánku nebo smrti. Průčelí katedrály bývá členěno třemi vstupy-třemi dveřmi. V křesťanské symbolice znamenají nejvyšší ctnosti-víru, naději a křesťanskou lásku.

V evangeliu se setkáváme s úryvkem: „Já jsem dveře, kdo
vejde skrze mě, bude zachráněn; bude moci vcházet i vycházet
a najde pastvu.“ (Jan 10, 9). „Obraz dveří, či brány měl bý přesvědčivým symbolem v srdcích ţidů, kteří, když překračovali práh brány Svatého města či brány jeruzalémského chrámu, vnímali především jednotu a mír svého národa, zatímco proroci ukazovali nový Jeruzalém s branami otevřenými pro všechny národy.“
(Chiara Lubichová, http://novemes­to.focolare.cz)

Jinak více o historii v anglickém zdroji
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Door

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě. Takové věci vznikají postupným vývojem. Už v původních nouzových obydlí z větví a kůží musela být někde díra, kudy se tam lezlo.

dubraro

Otázka vede zajímavějším směrem, než by se na první pohled zdálo. Dveře, vrata, brány byly na stavbách již v nejstarší známé civilizaci, v Sumeru. Sumerové měli všechno, co si pod pojmem civilizace dnes představujeme – zemědělství, řemesla, stavebnictví, matematiku, astronomii, úředníky, krále, kněží… Jen nevíme, kde se to všechno vzalo, nejsou žádné známky vývoje, již to nejstarší je dokonalé.