muj manžel byl odsouzen k veřejnoprospěšným pracím za řízení bez ŘP.Vztahuje se na něj amnestie?

Muj manžel byl odsouzen k veřejnoprosú­pěšným pracem za řízení bez ŘP. Vztahuje se na něj amnestie?

Odpovědi
atriplex

Pokud byl odsouzen JEN za řízení bez řidičského oprávnění, pak již není tento skutek trestným činem.

standa

´Amestie´ se na něj určitě vztahuje, ale otázkou je s jakým výsledkem:

  1. buď mu bude trest (dle trestního práva) zcela zrušen a nahrazen sankcí dle přestupkového zákona (= finanční pokuta a možná i zákaz řízení)
  2. nebo mu bude trest pouze snížen, protože ´amnestován´ byl pouze jeden trestný čin (řízení bez řidičáku dle § 180d), ale ten druhý trestný čin (maření výkonu úředního rozhodnutí dle § 171) zůstává

V každém případě váš manžel během ledna obdrží od soudu obsílku s upřesněním výše trestu.

btw. rozdíl mezi variantou ad a) a ad b) je v tom, zda manžel řidičák vůbec někdy měl a nebo mu byl dříve zabaven a pak řídil BEZ