Luciena

Můj bývalý manžel byl před rokem podmíněně odsouzen za neplacení výživného na 10 s odkladem na 3 roky, v listopadu 2012

Můj bývalý manžel byl před rokem podmíněně odsouzen za neplacení výživného na 10 s odkladem na 3 roky, v listopadu 2012 byl znovu odsouzen za neplacení výživného na 1 rok nepodmíněně. Vztahuje se na něj amnestie, tudíž se mu vše maže. Chci se zeptat,zda když budu podávat nové trestní oznámení za opakované neplacení, mám ho podávat pouze za dobu po odsouzení nebo za dobu od začátku, tj. asi od roku 2008. Za to byl sice již odsouzen, ale nyní se mu to promíjí díky amnestii. Také bych se ráda zeptala, jestli mu anestiií zaniká i dluh vůči mně a našim dětem.

Nejlepší odpověď
brillant

již jste se tu ptala http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byvaly-manzel-byl-odsouzen-pred-rokem-podminene-za-neplaceni-vyzivneho-a-v-listopadu-znovu-za-opakovane-neplaceni-vyzivn

Další odpovědi
sio

Amnestií dluh v žádném případě nezaniká, vaše děti přece nemůžou zůstat bez peněz, toho se nebojte. Ono ani tím, že by si ten trest odseděl, mu nezanikne povinnost ho zaplatit. Nicméně po propuštění v výkonu trestu by mu (teď nemluvím o amnestii) vznikly obrovské problémy, jak ten dluh zaplatit, možná by nesehnal práci atd… Podle nového exekučního zákona může teď přijít o ŘP. Pokud mám mluvit za sebe, nepodmíněné tresty za alimenty jsou nesmysl. Ve věznici nesežene práci, platit nemůže, a po propuštění pak o to hůř. Tím ovšem nemyslím, že byste o ty alimenty neměla usilovat, nesmyslnost českých zákonů není vaše chyba. Ale možná se zkuste obrátit spíše na exekuční soud, tím, že by byl ve vězení, můžete třeba cítit zadostiučinění, ale vaší finanční situaci to nepomůže, spíš naopak. Každopádně alimenty žádejte všechny, na to máte právo. Ale pozor na to, po třech letech se neplacení promlčuje...... Doporučila bych bezplatnou poradnu ve vašem městě.