Avatar uživatele
Registrovaný

Můj bratranec má dceru. Co jsem nebo co je ona pro mě?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

V Naše řeč 1, ročník 63/1980 uveřejnil Slavomír Utěšený článek, z něhož citujeme:
"Děti bratranců a sestřenic, třetí pokolení sourozenců jakožto pravnuků společného praděda a prabáby, představují nebo aspoň namnoze donedávna na našem venkově představovaly poslední článek v řetězu uvědomovaného a speciálně označovaného pokrevního příbuzenství. Zpravidla se pro tento stupeň příbuznosti a pro jeho nositele užívalo či dosud užívá označení vycházející ze základu bratranec či sestřenice: jednak je tu řada analytických pojmenování typu druzí bratranci, malí bratránci, plané sestřenice, popř. typu bratranecké, sestřenské děti, jednak jsou tu předponové odvozeniny typu polobratranci, probratranci, podsestříňata, zdrobněliny typu sestřeničky, bratranečci a zejména typ bratráňata, bratránčata a sestříňata, sestřeňátka, po formální stránce zařazený ke jménům mláďat, obdobně jako vnoučata, děťátka.
Žádný z těchto typů označení není přitom pevně a jednoznačně zakotven ve spisovném jazyce; nejčastěji se tu užívá spojení druhý bratranec, druhá sestřenice..."
Někdy se také lidově říká synovi nebo dceři bratranců a sestřenic, že jsou to synovec nebo neteř přes koleno, prastrýc je strýc Vašich rodičů, pro nějž Vy jste prasynovec adt.
Na internetu je k dipozici online verze Slovníku spisovného jazyka českého, našeho druhého největšího slovníku češtiny, který vycházel mezi lety 1960-1971, viz odkaz níže, dá se v něm hledat i plnotextově (fulltextově, "Hesla i heslové stati"), http://ssjc.ujc.cas.cz/ praneteř, -e, kniž.
praneť, -ti, -teře ž. dcera synovce n. neteře prasynovec, -vce m. syn synovce n. neteře

Doplňuji:
http://www.ptejteseknihovny.cz /…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Možná hodně, možná nic.


Avatar uživatele
Stříbrný

Kdyby to byl bratr, tak je to neteř a ty jsi strýc Bratranec je také příbuzný, to si definej, zda z otcovy, nebo matčiny strany a můžeš si to tak nazvat. Ale asi pro to název neexistuje.


Avatar uživatele
Stříbrný

vlastnice, bratříně, sestříně

http://genealogiehradil.blogsp ot.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1126
Zlatý marci1 873
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 464
Zlatý led 446
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.