Avatar uživatele
annas

Mraky plné vody – proč se vznášejí ve výšce, když je voda těžší než vzduch?

Doplňuji:
Dr.Axle, přečtěte si prosím diskuzi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? vagra, rynek878, Andělé, johana 56, chudst, dědapetr, anonym, anonym před 4653 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
chudst

Ona to není tak úplně pravda: Ve vzduchu je vždy vodní pára. Teplý vzduch ji může obsahovat víc než studený. Proto když se vzduch ochladí, dojde ke kondenzaci přebytečné vodní páry, která se tak stane viditelnou. Podobný jev můžeme pozorovat, když vyndáme láhev z ledničky. Láhev se orosí, páč na studeném skle kondenzuje vodní pára ve vzduchu. Proto také vidíme v zimě svůj vlastní dech. Vzduch, který stoupá vzhůru, se ochlazuje. Mrak je tedy tvořen malými kapičkami zkondenzované vodní páry. Když se kapičky příliš zvětší prostě začnou padat a cestou strhávají další. Pak dopadávají kapky o průměru 1mm.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Tak jenom pro upřesnění. Vodní pára není pouhým okem viditelná!! Vodní pára je bezbarvý plyn !
To co vidíme ve formě mraků je již zkondenzovaná pára, tedy mikrokapičky vody. Ty jsou tak malé že mají v atmosféře zanedbatelnou pádovou rychlost. ( podobně jako prach ve vzduchu). Proto na obloze „plují“ mraky. Pokud dojde k větší míře kondenzace začne pršet nebo padat kroupy.

viz.http://tran­slate.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en%7Ccs&u­=http://www.sci­entificamerican­.com/article.cfm%3Fid%3D­why-do-clouds-float-when

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Otázka je chybně formulována, protože nezohledňuje skupenství. V mracích není voda, ale kondenzát.
Led je také voda a přitom má jinou měrnou váhu, než voda. Stejně tak by se dalo zeptat, jak to, že je vzduch (zkapalněný) těžší než voda (v plynném skupenství).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
baghira

Však taky tam nedrží, ale časem spadnou (pokud se nevypaří). Pro ten jev používáme odborný název „děšť“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kerberus

Dr.Axle, já jsem otázku převzala z odboného časopisu. Odpověď bude až příští týden. Mám ji tedy reklamovat?

před 4653 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ještě dodatek, v otázce je kombinace dvou výrazových prostředků – obrazné přirovnání a srovnání váhy je exaktní vědecké vyjádření.
Proto je nelze relevantně vyhodnocovat.

před 4653 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

V odborném časopisu může mít podobná formulace opodstatnění, aby provokovala a upozornila na tento skrytý rozpor a zároveň má v sobě chyták příznačný pro hádanky.

  1. převzetí otázky ze specializovaných zdrojů bez kontextu, může být zavádějící.
  2. kdyby otázka nebyla v rubrice Fyzika, ale zábava, lze to chápat jako přiměřenou nadsázku.

před 4653 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Ach jo, dopadla jsem jako sedláci u Chlumce … proto platí moje oblíbené: vydat se dát, být pozornější a uniknout tak přísnému zraku Dr.Axla…

před 4653 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek