dudu

Možná zajímavá otázka pro lingvisty?

Z řady příspěvků zdejší komunity jednoznačně vyplývá, že svoje pejsky začlenili mezi členy svojí rodiny mající snad i vyšší postavení, než kdysi na slunci se vyhřívající alfasamci. Pod dojmem tohoto zjištění však už delší dobu řeším dilema, proč by se nikomu z akvokátů tohoto tvora nelíbilo pojmenování „ty pse“, natož podoba v ženském rodě. Osobně psa stále považuji jen za hospodářské zvíře určené k užitku člověka a v době nouze i za potravu. Mimochodem, dnešní tisk varuje před pusinkováním se s pejsky – těmto fajšmekrům údajně hrozí závažná infekce dutiny ústní a paradentoza!!
Doplňuji:
Jsou např. ti muslimové opravdu tak blbí, když namísto zvrhlého se muchlování s dobytkem bezvýhradně ctí rodinu a chovají úctu ke starším?

Nejlepší odpověď
anonym

Dudu, zvířata jsou zvířaty, ačkoliv je někdo považuje za rodinné miláčky. Takto postaveno to nemám. Nahrazovat si vztahem ke zvířeti vztahy k lidem, to v pořádku není. Mám ráda lidi a měla jsem ráda všechna zvířátka, co jsme kdy doma chovali. Nikdy jsem ale nezapomínala na to, že vztah mám mít lepší a jinak postavený k lidem.
Olizování se se zvířaty, zvlášť se psy, mi bylo vždy odporné. Neměla jsem v domě ani v bytě ráda kočky a psy jsem také do svého příbytku nepouštěla. Záběry psů olizujících miminka, to mne vždy zlobilo a mít po ruce rodiče, kteří tohle připustili, tak bych jim s chutí vytla políček, nebo vrazila pár facek. Kde je hygiena?
Nerozumím tomu, co je na Tvé otázce lingvistického. Miláčkovi v mužské podobě jsem řekla kdysi: „Ty zvíře“. Myslíš, že se to dá chápat na podobné úrovni, jak jsi to tady popsal?

Další odpovědi
anonym

Milý dudu, nějak nechápu, v čem spočívá otázka? Rozhodně text nevykazuje stopy něčeho, co by mohlo kohokoliv zajímat z hlediska lingvistiky. Ohledně tvého názoru na psy, máš plné právo se mýlit. Některé bludy se ale pokusím vyvrátit historickými fakty. V našich končinách nebyl pes nikdy považován za hospodářské zvíře. Občas byl využíván k potahu vozíků s mlékem nebo masem (proto řeznický pes), ale za hospodářské zvíře nebyl považován pes ani tehdy. Pes byl používán pro své vlohy k mnohým činnostem. V naší kultuře ale nebyl nikdy pes považován za jateční zvíře a každý, kdo jedl psy byl považován při nejmenším za podivína. A toto je poznámka přímo pro tebe: Dnes je konzumace psů, jejich porážka atd. trestný čin! Tím ale nepopírám, že v některých, pro nás vzdálených a exotických zemích dodnes chovají jateční psy. Co se týká postavení psů psů v lidské společnosti, není současná obliba psů nic nového. Pes dlouho sdílí lidská obydlí jako společník člověka. Trvá to cca 12tis.let a říká se tomu domestikace. S vývojem lidské společnosti, vyvíjela se i psí plemena a mnohá byla předurčena právě k tomu aby dělala mazlíky, vyhřívala lůžka, obveselovala společnost. Využívání a zdokonalování určitých psích vloh a vlastností dalo vzniknout plemenům pasteveckým, loveckým, zápřahovým, saňovým, obranářským, houbařským, lodním, záchranářským, skýtající srst atd,atd. Nadávky tady nebudu rozebírat. Co se týká údajného varování tisku, mohu jen konstatovat, že při dodržování základních pravidel hygieny mi snad parodontóza (ani jiné choroby) nehrozí. Nebudu se rozepisovat o tom, že i psi podstupují určitá preventivní i povinná opatření proti různým nákazám a parazitům a styk člověka a psa má určité normy a zásady, při jejichž dodržování určitě o zuby nikdo nepřijde ( ani k infekci). K těm muslimům se mi snad ani nechce vyjadřovat, ale máš pravdu, nemuchlují se většinou zvrhle s dobytkem. Já a moje rodina v jejich očích jsem a budu křesťanský pes a proto džihád mi tak? Několik muslimů poměrně dobře znám a dost jsem se zajímala o jejich rodinné tradice i o vztahu ke zvířatům. Kdyby ses potřeboval dozvědět nějaké podrobnosti, ráda ti své zkušenosti sdělím. A na úplný závěr ti svěřím jednu historickou zajímavost, když tě tak pobuřuje dnešní nešvar, začleňování psů do rodiny jako rovnocenného člena: V nejjižnějším cípu Jižní Ameriky žily indiánské kmeny, které se živily rybařením, lovem tuleňů a mořských vyder. Ohňozemci chovali plemeno rybářských psů, kteří plavali a potápěli se v ledové mořské vodě a naháněli ryby do sítí, aby je lovci mohli zabít oštěpy. V době hladovění nebyli psi pozabíjeni a snědeni. Naopak v době nouze o potravu, Ohňozemci zabíjeli staré ženy ( ☹ ) a jejich masem krmili psy…

Reuef

muslimove bezvyhradne cti rodinu ? tim mas na mysli treba ukamenovani vlastni dcery ci matky ?

dudu

ad ocko: pejorativní výrazy „ty pse nebo feno“ se vyvíjely a vznikly z nějakého důvodu – určitě kvůli jednání těchto zvířat v mezních situacích. Chování dnešních miláčků se nezměnilo a tak se pídím proč se na ně od některých lidí nejednou objevilo tolika lásky a proč se tento cit neupřel logičtějším směrem k rodině a bližním?

Sůwa

dudu, co to s tebou je? Dneska vkládáš perlu za perlou, ale pohybuješ se na tenkém ledě, pejskařů je to dost !!!

dudu

Tak trochu si testuji zdejší komunitu a všímám si, že i na pitomosti ode mne body jenom prší, ale u závažných otázek je jaksi ticho po pěšině. A to je hodně smutné…

Sůwa

Tak tomu rozumím… 🙂