tomas fiala

Můžu u nás použít při jízdě na motorce přilbu, která je homologovaná E 20–05 a pochází z Polska?

Motorkářská helma

Zdravím dostal jsem od kamaráda přilbu na motorku.kamarad si ji koupil v Polsku a je homologovaná E 20–05 a chci se zeptat jestli s ní můžu jezdit v České republice

Nejlepší odpověď
Edison

Pokud má homologaci E a číslo v kroužku (ještě u toho bývá několik čísel a kódů, který označují homologační protokol), pak nevidím problém. Homologace je platná nejen v celé Evropě.

led

kapitán, aký je technický rozdiel a významový, nie gramatický, rozdiel medzi přilbou a helmou?

na ontole som našla:
" Cenobita.22.04.2013 22:16 (Upraveno 22.04.2013 22:17) |
• přilba je původně vojenská ochrana hlavy – původně u rytířů a vojáků tzv. přilbice (jako ryze české slovo – obsahuje ř) původ slova je při-lebi (při lebi/lebce ~ při hlavě)
• helm – je německý výraz pro přilbu, do češtiny přešlo jako helma
V současnosti vnímám přilbu jako vojenskou a kovovou ochranu hlavy.
Helmu vnímám hlavně jako nekovovou a nevojenskou ochranu hlavy třeba motocyklová, lyžařská, hokejová helma."

takže aký je vlastne konštrukčný rozdiel medzi helmou a přilbou?

led

Edison, ak na starej motorke, veterán, použijem helmu (nehomologovanú E xxxx) z čias, keď táto motorka bola v riadnom užívaní. Čo na to hovoria predpisy, zákon?
PS.
Možno máte nejakú skúsenosť. Priznám sa, som lenivá to vyhľadávať v množstve odkazov vo vyhláškach, predpisoch a zákonoch.

Edison

Nelze. Lze však mohologizované repliky jistě někde sehnat.

led

Ďakujem