Jena121

Jsou zlatavé plíšky v elektronice (např. v prodlužce zásuvek) z mosazi, nebo bronzu?

Dobrý den,
už pár týdnu mi to sem tam proběhne hlavou, tak se konečně zeptám místních borců, borkyň 🙂
V elektronice, například v prodlužce u zásuvek jsou uvnitř jakoby plíšky zlaté barvy. Tak jsem přemýšlel nad tím z jakého vlastně kovu.
Mosaz se vyrábí převážně ve zlaté barvě a je dost měkká, to souhlasí.
Ale zase bronz má daleko větší vodivost, obsah mědi, tak neměl by to být spíš on? Ale to zase moc nesedí barva.
Nebo je tu skrytá třetí možnost? 🙂
Díky za vysvětlení, jen mi to opravdu zajímá, já poznam tak akorát hliník od železa pomocí magnetu 😁

Ještě odbočka. Nedávno jsem se koukal ze zvědavosti na seznam výkupních kovů a musim říct, že netušim jak to na místě odběru poznají. Mají tam třeba červený bronz, bronz cínový nebo třeba zinkový drát od hliníkového drátu. Tak asi podobné pracovníky začnu obdivovat 😁 Tak snad jsou poctivý a nevyhodnotí kov jako něco levnějšího. Ale to nesouvisí s mým dotazem.

Nejlepší odpověď
cochee

Jde o mosazi s označením Ms 63 nebo Ms 68, druhů mosazí je samozřejmě celá řada a liší se složením. Například dražší mosazi s obsahem niklu mají v podstatě barvu jako stříbro, vůbec ne do zlatova. U mosazí s výšeuvedeným značením Ms xx označuje xx procentuální obsah mědi. Ms 63 se řadí mezi mosazi pro tváření zastudena a Ms 68 patří do skupiny hlubokotažných mosazí.

Další odpovědi
mosoj

http://www.per­son.vsb.cz/ar­chivcd/FMMI/ET­MAT/Elektrotechnic­ke%20materialy­.pdf
Studovat už musíš sám.

anonym

Dobré ráno,

předem děkuju za Vaše milé oslovení, ačkoliv se za borce nepovažuji. Samozřejmě problematika kovů, jejich principů a smyslovosti je předmětem mnoha diskuzí. Nyní tedy ke konfliktu Vaší teze, zda se jedná o mosaz či bronz.

Abychom mohli určit nějaké mínění, je třeba zabrouzdat již do 14. století. Zdejší lidé věřili, že bronz je ušlechtilý a žádaný. Mosaz se dočkal pouze nezanedbatelných invektiv. Za Rudolfa II. už ale mosaz nebyl tak haněn a byl dokonce exportován do Vídně na známý výzkum Bronze nicht alles. Leč, v neprospěch mosazi bylo rozhodnuto. Oba víme, že důvodem byl přílišný konzervativismus.

Ve 20. století se mosaz pojímal kriticky. Vědec Walter Jahn byl přesvědčen, že je to jakýsi chameleon, neboť dle jeho odborného oka střídal mnoho barev – modrou, červenou, žlutou a také zelenou. Ano, čtete správně. Tento příběh se stal námětem pro mnoho krásných pohádek.

A barva? Opravdu nevím. Mosaz či bronz? Opravdu chceme znát odpověď na tuto sveřepou otázku?

Jena121

Opožděně děkuji za rychlé a milé odpovědi. Nevím, zda se dá odpovídat danému uživateli zvlášť, jestli ano jsem slepý, protože tu možnost nikde nevidím. Děkuji cochee za stručnou a jasnou odpověď. Mosojovi děkuji za krátký exkurz do minulosti, což jako historik oceňuji 🙂 Na odkaz jsem kouknul, ale to už je trochu mimo otázku, nebo spíš „příliš odborné, rozsáhlé“. Teď jsem zas kouknul na starou pojistku, kde je část s obsahem stříbra asi víte. Pak jsou tam ovšem části, u kterých si řikam, zda mají obsah stříbra také nebo už jde o mosaz, ale vzhledově se to podobná tomu se stříbrem. Stejně jako mě překvapilo pár nejspíše železných částí, co vypadají jako mosaz, i po rýhnutí, přesto ale magnetizují. Teď už chápu, že mají někteří pracovníci ve sběrných surovinách problém s přesným určením 🙂 🙂 Ještě jednou díky moc.

Jena121

A teď koukam, že jsem si spletl mosoje s anonymem, pardon. Stejně jako, že jsem založil diskuzi místo klasické odpověďi, ale asi jinak odpovídat nejde, tak snad tady nespamuji jako blbec 🙂