Malkin71

Moře pevninu „omývá“ nebo „omílá“?

Ve vyhledávači mi vyskočí obě možnosti stejně často. Nevím si rady, mám to do referátu a nevím, jak to říct jinak.

Nejlepší odpověď
bolak

Pokud myslíš pevninu jako zemi (stát), tak „omývá“. Pokud myslíš pevninu jako kamení, horu, písek, tak „omílá“ (od slova mlít).

Aspoň v tomhle smyslu se to většinou používá, ale v podstatě je možný obojí.

Další odpovědi
hanulka11

dá se říct obojí ,protože tím jak pevninu omývá ji součastně omílá

venkovan

Záleží na souvislosti. Pokud chceš říci, že pevnina je obklopena mořem, tak omývá. Poduk chceš říci, že moře způsobuje erozi pevniny, tak omílá.
Dá se také říci, že pevnina je obklopena mořem.
Logicky i při minimální znalosti naší planety, tak všechny pevniny jsou v moři. Takže asi bych psal víc které moře či oceán pevninu omývá.

Lucaso

„omílá“ je takové více knižní a čtenářsky přívětivé, ale asi je to jedno.