Anonym*

Chápu dobře definici monopsonu?

Mám zde definici Monopsonu, že je to stav kdy existuje pouze jeden subjekt na straně poptávky a zpravidla více subjektů na straně nabídky. Já tomu teda rozumím tak, že např. všichni lidi, co dávají děti do nějaký školy, tak jediný, co chtějí, je, aby to dítě bylo vzdělávané, všichni chtějí tu jednu věc, mají jeden cil – zatímco těch subjektu který můžu nabídnout to vzdělání je hodně (tím, že je hodně škol) Chápu to správně? Pokud ne, prosila bych o nějaký lehký vysvětlení, stručný. Děkuji

Odpovědi
annas

Řekla bych, že jde o konkurenci.

1. Uvedl jste příklad na školu. Státní škola x soukromá škola. Státní škola je zdarma, soukromá za peníze, i když s nedá říct, že u všech škol jde o kvalitu.

Ale rodič, který má dost peněz, zaplatí dítěti školné, sponzoruje školu, takže jeho dítě zpravidla v soukromé škole uspěje, ale ve státní škole by se tak nestalo.

Znám několik takových případu. Jeden subjekt má možnost výběru, – obecně vybrat státní, nebo soukromou školu. Další možnost nabídky jsou pak obory.

2. Tržiště – několik soukromníků nabízí stejné produkty za různou cenou, bohužel i různé i kvality. Kupující subjekt se rozhoduje, zda dát přednost kvalitě za vyšší cenu, nebo si koupit produkty levnější, bez ohledu na kvalitu.

Často se s tím setkáváte – upřednostňuje se kvantita – více peněz, na úkor kvality. Co je lepší? Rozhodnout se musí každý sám.

elkon

Selsky bych to viděl třeba tak, že např. chceme koupit brambory a nabídku máme od několika farmářů. No a pak rozhoduje naše kritérium, které nám pomůže (kvalita, peníze atd.).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.