MK44

Monitor; bílá obrazovka – co s tím?

Obrazovka monitoru po zapnutí, když má něco zobrazit (např.logo), svítí bíle. Bílá přesvítí obraz (výpis HW, uvítací obrazovku, plochu Windows). Pokud se po cca minutě (když se monitor „zahřeje“) monitor vypne a ihned znovu zapne, obraz naskočí a je normální (ostrý, bez vad v barvách). Monitor pak může být zapnut hodiny, aniž se projeví jakákoli závada. Pokud přitom restartuju PC, vše již běží normálně. Problém se vrací, když je monitor chvíli vypnut.

Monitor se tak chová i při samostatném zapnutí bez spuštění compu. (Jelikož se bez signálu z compu automaticky uvádí do stand-by režimu, nemůže se „zahřát“ a nemá smysl jej zapínat s předstihem před spuštěním compu.)

Problém se objevil náhle.

LCD monitor AOC LM729 – cca 10 let starý.

Co může být příčinou? Co s tím lze dělat?

Děkuji.

Doplňuji:
Má někdo zkušenost s opravou? Ať už servisní nebo svépomocí.

Nejlepší odpověď
Dochy

Podle popisu by to mohl být studeňák nebo nějaký blbý kontakt. Možná by se to nechalo odhalit, ale je otázka jestli se ta práce vyplatí. Nejspíš by to chtělo rozebrat a vyzkoušet, je pravděpodobné, že to v nějakém místě bude reagovat na poklep.
Jenže to musí dělat někdo zkušený, přeci jen je tam elektrika a podsvícení bude nejspíš trubicí (vysoké napětí)

Další odpovědi
Funna

pokud vždy napodruhé naběhne, tak bych se s tím netrápila…některá z tisíce součástek se prostě musí „zahřát“, kondíky nabít…a opravovat ho už nemá cenu…nech ho dožít a zatím střádej do kasičky na nový…

matesax…zřejmě na úřadu práce rozdávají peníze jen tak, že bys hned vše kupoval nové…ne všichni se topí v penězích…

dochy…studeňák je spoj, kterým neprochází elektřina…tudíž se nemá jak zahřát…měl jsi na mysli špatný kontakt, co může zajistřit a pak se popřípadně zahřát a slepit…jo a podsvícení u LCD je nízkotlakou výbojkou na 230V…takže žádné VN nehrozí .-))

badisko…a co ekologie a pálení plastů?…nic ti to neříká?…

PS: asi mne po tomhle příspěvku máte všichni oslovení rádi, že? 😛

anonym

Koupit nový… (10 let – takový děda)
Doplňuji:
To neopraví už nikdo! Zahodit, koupit nový…

badisko

Pricina bude jiste jeho vek …pomalu odchazi do kremikoveho nebe ..radinti se snim rozloucit a vymenit ho za novejsi model …
Nedavno jsem take… oplakal x let starou mys …a spopelnil ji v krbu …uz mam novou a je mi hej …

jjj123456789

Buď si kup nový, nebo se s tím smiř.

Dochy

Funna:
„PS: asi mne po tomhle příspěvku máte všichni oslovení rádi, že? 😛“

Úplně nejradši 😉 Miluju když do mně někdo rejpe a proto rejpu ještě víc 😉

„dochy…studeňák je spoj, kterým neprochází elektřina…tudíž se nemá jak zahřát…měl jsi na mysli špatný kontakt, co může zajistřit“
Při nesprávném pájení vznikne studeňák, který může vést občas, jindy nevede, nebo vede jen částečně. Někdy vede, protože to kouskem cínu chycené je, ale časem se i ten zbytek utrhne a pak to vede či nevede podle nálady a dost často i podle toho, jak se zařízení nahřeje (změní se trochu mechanické pnutí a může to začít fungovat)
Takže za studeňákem si stojím, špatný kontakt v konektoru je také dobrá možnost.

Napětí na výbojce: Nebudu se přít je to možné. Ale co jsem našel tak jsou nějaké trubice na cca 240V, ale obvyklejší bývá 800–1200V se startovacím napětím vyšším (až 1800).
Nicméně i těch 240–800 přestože to není ofic. VN, zaručeně nelze označit jako bezpečné napětí.

Funna

nemusíš mne poučovat, co je studeňák, to vím docela dobře…a klidně si za tím stůj…ale pravdu nemáš…proč myslíš, že se jmenuje STUDENÝ?..nejspíš proto, že jím prochází na malé ploše víc proudu (neb dokonce vzniká oblouk) a proto se rychleji zahřívá .-)
jako bezpečné napětí při dotyku živých částí v prostředí normálním se považuje 50V DC a 100V AC …takže ano…vše nad udané hodnoty je nebezpečné napětí…ale věř, že těch tvých 800V v LCD opravdu není…

Dochy

A protože se nerad mýlím a když se zmýlím tak to chci vědět, našel jsem si servisní manuál pro tento monitor. Parametry měniče pro podsvícení (typické, max. jas):
vstup: 12V/2250mA (pro všechny trubice)
výstup:
810V/6,5mA/55kHz (pro jednu trubici)
start: 1750V

Proud je dost omezený, ale stejně bych na to radši nesahal.

Dochy

Teď se musím sám ještě opravit než to někdo 😉 udělá za mně: trubice tam bude asi jen jedna, četl jsem příliš rychle, vstup je udáván při 4násobné testovací zátěži, výstup je udáván při základní zátěži (120kOhm). Trubice se budou chovat o chlup jinak, udáno je jen to startovací napětí 1750V

Dochy

No nemusíš se tak čertit
Studený se tak jmenuje proto, že jednou z obvyklých příčin je neprohřátí pájeného materiálu při pájení. Další příčiny jsou zoxidované pájecí plošky, nečistoty, apod.
Nemá to nic společného se zahříváním či nezahříváním za provozu.

Dochy

jo a: s některými částmi Tvé odpovědi bych i souhlasil, dokonce jsem i přemýšlel o tom Ti dát hlas, ale když se tam tak hrozně navážíš i do mně…
😉

Funna

mám mi to trhat žíly, nebo mám dokonce skočit pod vlak?…když budu mít o palec méně, levnější chleba nebude, to přežiju 🙂