led

Mona Lisa 3. Tentoraz matematika.

Obraz bol namaľovaný v určitej kompozícii, kde využíva aj Fibonacciho posloupnost. Mám k tomu niekoľko otázok:
1 – Čo to je Fibonacciho posloupnost?
2 – Má tento výraz aj iný, známejší, názov pri použití v umení?
3 – Využíva sa aj v iných umeleckých odboroch?

Nejlepší odpověď
chudst

1 – Pokud se pamatuji – je to nekonecna posloupnost prirozenych cisel, kdy kazde cislo je souctem dvou predchozich (0,1,1,2,3,5,8,13…)

2 – pokud se pamatuji ze Sifry mistra Leonarda, pracuje se zlatym rezem (1,618). Co to je, jsem si uz musel najit: limita poměru dvou následujících čísel Fibonacciho posloupnosti je rovna zlatému řezu. (Zlatý řez je v umění a fotografii pokládán za ideální proporci mezi různými délkami, působí esteticky příznivým dojmem a vytváří harmonický dojem. )

3 – Mimo u malovani treba v architekture. A v realnem zivote: Tento poměr Zlatého řezu lze také pozorovat v přírodě, podle kterého je zde všechno vytvořeno. Rostou podle něj květiny a stromy , ulita šneka je utvářena rovněž podle Zlatého řezu. I slunečnice nebo ananas roste ve spirálách , které odpovídají Fibonacciho číslům. Zlatý řez se vyskytuje v přírodě ve formě Fibonacciho posloupnosti. Listy rostlin, pokud vyrůstají jednotlivě, jsou na větvičkách rozloženy tak, že každý list vyrůstá nad předchozím listem více či méně posunut o určitý úhel. V dolní části stonku jsou listy starší a větší, u vrcholu mladší a menší. Všechny listy jsou stejnoměrně osvětlovány Sluncem, menší nestíní větším, které mají delší řapíky.

Dalším projevem zlatého řezu je uspořádání semen slunečnice nebo smrkové šišky, ve kterých jsou šupiny rozmístěny jako spirála, nebo točité schody. Toto rozmístění je také velice dobře vidět u ananasu. Dalším projevem zlatého řezu v přírodě je logaritmická spirála, která nemění tvar a roste stejně do délky i do šířky. Jejím projevem je růst neživých částí živého tvora. Můžou to být vlasy, parohy nebo schránky měkkýšů. Čím více se její zakřivení liší od zakřivení kružnice, tím méně připomíná spirálu. Na lidském těle si můžete zlatý řez ověřit tím, že vydělíte svojí výšku (od temene hlavy) výškou od pupíku k zemi, fyzicky nepostižený člověk dostane číslo 1,618… ,mohou samozřejmě být i malé odchylky – záleží na přesnosti měření.

Zdroj: http://www.lig­htworker.cz/Ar­ticle.aspx?id=10209

Další odpovědi
anonym

Led , nechcete si dat misto kotatka tu Monu Lisu ? 🙂
1 obraz je kolikrat vice , nez 1 000 slov.
P.S. No jo , jenze nas Chudst uz jich napsal 999 ! 🙂
P.S. II . Prominte , ze neodpovidam na vasi otazku. Na me … je moc chytra. ☹ -iv-

anonym

Led, všímáš si, že tatáž otázka na českých odpovědích má průměrnou reagenční lhůtu 1. příspěvku cca 47 minut a přitom je výsostně kvalifikovaná, kdežto tatáž, kterou jsi duplicitně a bláhově vložila na slovenské se ani do 30 dnů, kdy je tam uzamykají, nedočká alespoň nějaké vágní reakce.
Nějak se ten slovenský propad neustále prohlubuje. Buď ráda, že z tvé tvojí Bratislavy dosáhneš až sem, mezi vyspělé (myšleno na Odpovědích).

anonym

Led, zatí jsi nereagovala, zato chudst se nechal natolik vyhecovat, že se kvůli tomu zaregistroval na slovenských O. a pomohl až z dalekých Čech (pardon Moravy na Brněnsku) napravit chřadnoucí reputaci našich slovenských bratov.

led

Na tú reakciu sú tri možnosti:
1 – dokázať svoju prevahu
2 – odpovedať skôr, ako zabudnem na odpoveď

3 – iná

Ďakujem Chudstovi za jeho angažovanosť, ale začínam mať pocit pomalého zániku slovenských odpovedí.
A to nebol potrebný ani tankista s jeho národnostnou čistotou.

led

  • iv-

chápem, že máte predsvadobné starosti. Netrúfala som si vás zaťažovať.
Koťátko nemám, ale Gioconda je môj obľúbený obraz – pre svoju históriu – a Leonardo da Vinci ma zaujal už ako dieťa. Nepozerám na umenie očami peňazí, ale hľadám myšlienku a krásu.

anonym

Led , ja mam obraz ( koupila jsem ho za 120 eur ) a pro me ten obraz znamena neco jako pro vas M.L. ( i kdyz vy ten obraz ASI nevlastnite ). 🙂
Na tom obrazku je sasek z cirkusu , sedi na opryskane zidce .. to jeho saskovske obleceni , cely oblicej namalavany , namalovany usmev … ale rty – ty koutky mu visi dolu. A ja si snim obcas i povidam .. ! Ale pssst ! 🙂

  • iv-

led

Kočka v mojom avatare hovorí, viem byť milá, ale viem aj škrabať. To hovorí viac než ML – taká nie som.