jirka21kufr

Mohu ziskat podporu na zaplacení zdravotního pojištění?

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat. Před 3 měsíci jsem byl vyřazen z úřadu práce. Pak jsem pracoval na dohodu o pracovní činnosti, ze které jsem si platil zálohy na zdravotní. Pak mně řekli, že už nebudou na tu práci potřebovat. Dohoda byla ukončena. Nyní si zkouším hleat jinou práci nebo brigádu, abych mohl zaplatit zdravotní, ale nemohu nic najít. Mám nárok na nějakou podporu v nouzi? Nechci, aby mně vznikly na zdravotní dluhy.
Děkuji.

Odpovědi
ivzez

Ne, na placení zdravotního pojištění neznám žádnou podporu ani dávku. Dávky státní sociální podpory i dávky hmotné nouze lze získat za jasně stanovených pravidel. Ale obávám se, že jestli jste byl z ÚP vyřazen sankčně, nebudete považován za osobu v hmotné nouzi.

K „brigádám“:
Dejte si pozor hlavně na dohody o provedení práce, na něž lze
pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin
ročně, a z nichž zaměstnavatel z odměny do 10.000 Kč měsíčně
neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.

Sociální pojištění byste řešit nemusel (pro OBZP není povinné),
ale zdravotní pojištění byste si musel hradit sám.

K DPČ:
Pokud jste pracoval na DPČ, měl za Vás zdravotní pojištění odvádět zaměstnavatel.

V případě odměny nižší než minimální mzda Vám měl dopočítat a strhnout
zdravotní pojištění v takové výši, aby odpovídalo minimální mzdě (na rozdílu
se zaměstnavatel nepodílí, ten by Vám měl strhnout celý).