cepice

Mohu vystavit zrcadlovku přímému slunečnímu světlu, aniž bych ji nějak poškodil?

mám na ní nasazený jen UV filt

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano, můžeš. Můj fotoaparát jsem přímému slunečnímu světlu vystavil mnohokrát a nikdy se nic nestalo.

Další odpovědi
gecco

Chceš fotit Slunce?
No – nedoporučuju… Pořiď si filtr.
Nevhodnou expozicí si ´propálíš´ snímač (nebo film).
___
Pokud se ti ale jedná a položení foťáku na sluncem ozářený palouček, bude trvat dost dloho, než se nebezpečně přehřeje…
😉

Děda Louda

Nejlepší bude ji během dne uschovat ve spodní přihrádce té almary vzadu ve sklepě.

rigormortis

Při slabším světlu ano (východ, západ nebo v zimě), při silnějším a delší závěrce může dojít k poškození, ale osobně bych to neviděl až tak tragicky…ještě jde o velikost snímače, na kterou se rozprostře světlo z objektivu, světlost objektivu, jestli máš zaostřeno na objekt v nekonečnu nebo na makro (aby ti to neudělalo ze slunce bod na čipu)…
Jestli chceš fotit slunce, doporučuji jako lowcost variantu svářečské sklíčko přilepit na starý uv filtr a hrát se s expozicí.

Obecně ale jde říci, že tato možnost tady existuje…lze poškodit čip zrcadlovky při vystavení přímému slunci.

mosoj

Gego zase jsi ulétl. Jak asi vznikají západovky a východovky ?
Fotí se přímo !!!!!!
Nebo snímky v protisvětle. Běžně bývá v záběru Slunce. Přímou expozici Slunce je nesmysl provádět, ale i tehdy by to krátká doba expozice zachránila.

gecco

Mosoji → ještěže jste nenapsal ´výpadovky a záchodovky´…
😁
___
Vy mne opravdu dokážete pobavit – svou potřebou ´rejpat´ do mých odpovědí…
…„západovky a východovky“… – se fotí s filtrem (tedy ´běžně´ a pokud má být fotka dobrá); minimálně s polarizačním, lépe se SKY – pro odstranění oparu (nééé ze rtu, z fotky, pokud cílem fotografa není foto inverze – a i pak je polarizační vhodný)
…„snímky v protisvětle“… – v záběru je Slunce (protisvětlo) zacloněno ´objektem´ (tedy nejde o přímé ´zaměření´ Slunce)
…„by to krátká doba expozice zachránila“… – a nebo taky ne – a to nevíte ani vy ani já, nevíme, o jaký záběr mělo jít – a s ohledem na možný dotaz na focení zatmění by byla volba filtru rozumná
___
Na komolení mého nicku už jsem si zvyk´, mne nerozházíte…
😁