AK

Mohu vložit část cizího videa do vlastního?

Ahoj.

Vytvářím videa pro výukové účely v rámci bakalářské práce. Je to práce zaměřená na experimenty. Občas by se hodilo přidat nějaké krátké video, kde třeba startuje letadlo apod. V rámci uvedení využití daného jevu v praxi. Nějakými takovými záběry však nedisponuji. Na youtube nebo v různých filmech je jich však plno.

Chci se proto zeptat, jak je to s autorskými právy. Mohu do svého videa přidat část cizího videa, část z filmu nebo seriálu? Naruší to nějak má práva vůči vlastnímu videu? Je potřeba přímo ve videu citovat zdroje (nebo stačí někdo v rohu třeba uvést zdroj: youtube, jak to třeba vídám v televizních novinách). Neznáte nějaký dobrý článek na toto téma? Na nic pořádného jsem nenarazila nebo možná úplně nevím, jak to do vyhledávače formulovat.

Díky moc.

Nejlepší odpověď
ivzez

Dohodněte se s vedoucím práce.

Obecně smíte cizí autorské dílo použít jenom
se souhlasem jeho autora.

Dochy

Pro akademické použití jsou nějaké vyjímky z autorského zákona… Ale podrobnosti z hlavy neznám. Jak píše Ivzez: vedoucí práce bude vědět (nebo bude vědět kdo ví)

AK

Vedoucí mi v tomhle bohužel moc neporadil. Potřebovala bych přímo nějakou citaci zákona, která mě v tomto ohledu ubezpečí. Každopádně děkuji. Zkusím ještě dohledat nebo se obrátím na někoho z právnické fakulty.