BBBSSMG

Mohu vidět pitvu člověka?

Dobrý den,
je nějaká možnost,jak vidět pitvu člověka (živě),i když nejsem doktor,nestuduji medicínu,…prostě dělá se něco takového i pro veřejnost?
Děkuji

Nejlepší odpověď
klumprt

Kromě mediků se k tomu ještě dostanou studenti soudního lékařství na právnické fakultě, nebo studenti policejních škol. Asi aby pak v terénu z těch mrtvol nebyli tak vyplesklí.
Veřejně se pitvy asi nenabízejí, ale myslím, že pokud by obyčejný člověk měl na pitevně kamaráda nebo by se dokázal s příslušným pracovníkem patologie nebo oddělení soudního lékařství domluvit, a zdůvodnit mu svůj zájem, tak by s tím asi neměli problém si tam někoho k nějaké zdravotní pitvě pustit.

Další odpovědi
isteron2

A nestačilo by pitvanie sliepky alebo husy ? Kúp si a mäsiar z predajne ti to ukáže, alebo známy z družstva. Kúp si ošípanú a na dvore môžte zorganizovať zabíjačku, prípadne aj na dedine u svokry.

Annabellee

Naštěstí to lékařská etika už nedovoluje. Dost na tom, co se dá na dané téma dohledat na internetu. Na Vašem místě bych popřemýšlela, co přesně od toho očekávám, protože řadu potřeb lze nasytit i méně kontroverzním způsobem.
Ale jinak – kde je vůle, tam je i cesta. (Předpokládám, že máte na mysli pitvu na patologii.) Medici se před vstupem na pitevnu převlékají stejně, jak na operační sál, což znamená, že jsou zahaleni od hlavy k patě vč. vlasů, jen mezi rouškou a čepičkou jim jsou vidět oči. Vyučující patolog tudíž vetřelce v hloučku studentů nerozpozná a stačí, skoulíte-li to s nimi, aby Vás vzali s sebou. Což – jak znám mediky – by asi nebyl problém. Ale důrazně doporučuji se důkladně dopředu připravit na to, co uvidíte. Semtam se i medikovi udělá nevolno, ale jsou trénovaní a dokážou mit od mrtvého těla dostatečný emocionální odstup. Jak jsem psala, je na netu na dané téma dostatek videí a informací. Možná, že Vám jejich nastudování dokonce postačí ke spokojenosti a shlédnout pitvu „na živo“ už nebudete potřebovat :))).

Kepler

Veřejné pitvy se už dávno neprovádějí.
„Pitvy se používá i při výuce zdravotníků a veterinárních či zemědělských specialistů“ ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pitva ) . Tedy nemusíš být ani doktor či medik. Jednou mi tu možnost nabízel i zaměstnanec patologie v nemocnici, ve které jsem pracoval jako technik. S díky jsem odmítnul, ale rád jsem mu objednal novou půlkruhovou kmitační pilku.