quentos

Mohu vás pozdravit ze slunné Moravy po turnaji? Mám zároveň dotaz o vnímání časových rovin a soustředění se na ně.

Spojil jsem příjemné s užitečným, navštívil ve Zlíně nejlepší kamarádku a zároveň se zde zúčastnil dalšího kvalifikačního turnaje ve scrabblu. Jak by řekli sportovci, ze 42 účastníků jsem skončil „v první šestici“ :{D> vyhrál šest partií z devíti, a to ještě jedna z těch tří proher byla o jeden blbý bod.
No a teď dotaz: říká vám něco jméno Dan Millman? Jeho kniha („Cesta pokojného bojovníka“) mně minimáně jednu z partií přímo pomohla vyhrát. Radí mj. nesoustředit se na budoucnost, nýbrž na přítomnost. Autor amerického scrabblového bestselleru „Word Freak“ ve své knize popisoval, jak při partii myslel na to, že „strašně chce vyhrát.“ Jenže to je právě chyba. Výhra právě probíhající partie – to je taky budoucnost. Soustředil jsem se tedy plně na přítomnost – teď tady máš před sebou aktuální kombinaci sedmi písmen a vytřískej z ní, co se dá – „dělej, jak nejlíp umíš“ (jedna z nejzásadnějších rad MIllmanovy knihy).
Kdysi tady padla otázka, zda žijete spíš minulostí, nebo přítomností. (Typická záležitost západní kultury.) Já se ptám: umíte žít přítomností? Kdysi kdosi řekl, že „minulost je historie, budoucnost fantazie a přítomnost dar“. Mně tento dar v podstatě dnes pojistil kvalifikaci na letošní mistrovství republiky ve scrabblu, a to je teprve polovina letošní sezóny. Máte někdo podobný zážitek „využití přítomného okamžiku na maximum“? Co vám to přieslo?
Doplňuji:
tak jsem ten dotaz přece jenom zkonil. Právě že ta minulá otázka, kterou již někdo z vás položil, se týkala „minulosti nebo budoucnosti“. Proto jsem se – jako protiklad – zaměřil ve své otázce naopak na přítomnost.
Jinak respondentům za reakce díky :{)> i za gratulace, které se tu objevily.

Nejlepší odpověď
Pájo

K plnému uvědomění si přítomnosti mi pomohl jednoduchý nákres, který jsem kdysi někde v literatuře našel… minulost i budoucnost byly znázorněny jako dva (rotační) kužely. Kužel budoucnosti stál svým vrcholem na vrcholu kužele minulosti…a ten bod uprostřed značil přítomnost. Přítomnost, jako posouvající se bod, přítomnost jako výslednice minulosti = souhrn rozhodnutím a činům z minulosti, které jsme v minulých bodech přítomnosti učinili, aby nás opět posunuly do nového bodu přítomnosti, „kde se opět píše nová budoucnost“ … budoucnost, která je všemu otevřená, budoucnost, která může přepsat vše, co bylo…

Tohle uvědomění je důležitou součástí psychohygieny každíého z nás. Přítomnost je místem v čase, ve kterém se rozhodujeme, „co si poneseme dál“ do přicházející budoucnosti a „co odhodíme“…
Ti, co se přliš ztrácejí buď v minulosti, či příliš utíkají do budoucnosti, končí velmi často v péči lékařů.

Knížku i film znám.
„Dělej, jak nejlíp umíš“ mi pomáhá už dlouho.
Abych se snáze vypořádal s minulostí, myšlenku ještě doplňuji o:
„Dělej, jak nejlíp umíš…a pak to pusť z hlavy“… ;)

Na otázku „minulosti nebo budoucnosti“ má odpověď platí stále.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/minulost-nebo-budoucnost-na-co-myslite-vic?podobna=1

Také gratuluji.

Další odpovědi
Drap

Blahopřeji k úspěchu. Knihu bohužel neznám,ani tuto teorii, ale je to velmi zajímavé

Sůwa

Gratulujeme k úspěchu, ale nejsem ani překvapena, ty na to máš. S kocourkem jsme ti drželi palce i tlapičky a už jsem výsledky na netu hledala, ale budou tam asi až zítra.
Abych dodržela regule, musím ještě odpovědět – žiju přítomností, protože moje minulost za moc nestála a na budoucnost raději nemyslet. Knihu neznám, ale při scrabblu tohle v praxi používám. Nehledám si slova dopředu, ale hledám z aktuální situace. Nemusím se pak vztekat, že právě na moje místo…Pomáhá to.

hanny 2

quentosi – gratuluji k úspěchu! Dnes ale Morava moc slunná nebyla!Nebo ve Zlíně ano?Ale ke Tvé otázce – přítomností žiju pořád,ale na podobný zážitek si nevzpomínám.
Doplňuji:
Knihu neznám.

Damiana

Též zdravím a blahopřeji k úspěchu. 🙂
Knihu neznám, neb o scrabble se nezajímám, ale ta teorie je mi blízká. A tvůj dotaz ohledně žití (bytí). Ano, umím žít pouze a jedině přítomností, ne že bych se to nějak učila, ale mám to v sobě. V pravěku se zásadně nepatlám. Líbí se mi třeba názor Meryl Streep ohledně partnerských vztahů.

  • To špatné, co se stalo jsme si v danou chvíli vyříkali a tím pádem je věc uzavřena. Už nikdy ji nebudeme před druhým ventilovat, vytahovat při malé šarvátce a používat jako zbraň. Je prostě tabu. Řešit se bude jen přítomnost.

S tím souhlasím.
A jestli něco budoucnu zkazím? Tak na to dneska myslet nebudu. Třeba mě čeká něco daleko lepšího, než co si v současném rozpoložení mysli jsem schopna představit. Když je láska a touha pro něco žít, přítomnost je jistě nejkrásnější, protože je to to, co právě prožívám. A vzpomínky nebo přání skutečnost nikdy nenahradí. To jsou sny a fantazie.

briketka10

taký Ti moc gratuluji zjistím na jakém místě ses umístil „první šestice“ mi nic neříká :(
Doplňuji:
tak jsi na tom jako v minulém turnaji ohromný úspěch :) :) :)

anonym

Quentosi, blahopřeji. Je to krásný výsledek. Knihu neznám, teorii času ano. Snažím se podle ní fungovat, ačkoliv ne vždy se věci daří tak, jak bych si přála. Podstatou je, že žít přítomností život hodně ulehčuje. Je darem netrápit se tím, co může přijít, a Tys toho báječně dokázal využít i v soutěži.
Prima je si také potvrdit, že základní pravdy v životě skutečně fungují.

quentos

briketka10: no, v minulém turnaji to bylo lepší, to jsem byl na bedně :{))> ale šesté místo taky potěší.

quentos

autorem bestselleru „Word Freak“ je americký novinář Stefan Fatsis, to jsem zapomněl uvést :{/>

briketka10

já popleta zase koukla sem o rok zpátky áchjo :)
aktuální výsledky na nástěnce ještě nevisí..

quentos

ted: visí, ale jen v „počáteční verzi“ – pořadí, akutální žebříček a stav kvalifikace. Zbytek dovalí nejspíš během dneška či počátkem příštího týdne

quentos

už visí :{)> až se vám příště bude nějaký sportovec chlubit, že skončil „v první šestici“, ve sto procentech případů to znamená, že skončil šestý :{))> pokud se bude chlubit umístěním v „první sedmici“, bude sedmý… jen to zní líp ;{))>