Seznam.cz

Mohu si opravit zub epoxidovým lepidlem jako tmelem? Ušetřil by se tím čas a peníze.

Nejlepší odpověď
suaeda

Před lety, než jsem si pořídil kompletní keramiku do úst, tak jsem míval jednotlivé pryskyřičné korunky. Náhradní korunky moc nedržely a tak se mi občas stalo, že mi vypadly např. při jídle. K zubaři se mi nechtělo, navíc objednací doby byly dlouhé a korunka vypadla většinou na předním zubu, tak jsem si korunku vyjímečně přilepil sám. Takto náhradně přilepená korunka vcelku držela. Upozorňuji, že nevím co jsem tenkrát používal za tmel, ale vybral jsem si nějaký zdravotně nezávadný, který se mohl používat na kuchyňské nádobí. Nyní je jiná doba, kdy jsou kvalitnější náhražky (korunky) a jsou i lepší tmely. Bohužel ceny u zubařů narostly astronomicky. Za keramiku co nyní mám, by se pořídila slušná ojetina (auto).

Další odpovědi
mosoj

Tak to už je potom lepší jít ke kováři.

Hamon

Ano, můžeš, zakázané to není. Ale dobrý nápad také ne. Ale jestli ti to tvůj stomatolog schválí…

pusinka50

NE!!!
Mně kdysi vypadla plomba na přední „jedničce“ a já nemohla sehnat zubaře. Následující den byl státní svátek a já odjížděla na dovolenou. Po několikátém neúspěšném telefonátu jsem už byla zoufalá a jedné zdravotní sestry jsem se zeptala, zda si ten kousek bílé plomby mohu přilepit sekundovým lepidlem. Obdobné složení jako epoxi. Sestra se upřimně vyděsila a zapřísahala mě, ať to nedělám, nebo že si zničím i všechny ostatní zuby a přijdu o ně.
Takže to fakt nedělej

cochee

pusinka50: promiň ale tvůj sekunďák je polykyanoakrylát a s epoxidovou pryskyřicí nemá společného ani zbla… epoxidy jsou dvojsložkové přípravky (míchají se ze dvou chemikálií) a jejich tvrdnutí rozhodně netrvá pár sekund – ani pár minut, spíše pár desítek minut, ne-li hodin. Sestra se upřímně vyděsila, že ti zub bude dobře držet a ona se zubařem přijdou o budoucí (tučný) výdělek :) Není mi taky jasné, jakým způsobem by mohlo lepidlo poškodit vedlejší zdravý zub. Jiná věc je ale zdravotní ne-/závadnost, tam by se u sekundového lepidla dalo úspěšně polemizovat.

Seznam.cz

Zubní sestra se také mohla vyděsit, že někde četla, že sekundové lepidlo je jen pro domácnost. V reklamách také nabízejí lepidlo které má za úkol držet klapačky a nikdo se nad tím nepozastavuje, jak si někdo může strkat lepidlo do hubyúst. Horší je to se složkou epoxidu která způsobuje tvrdnutí. Nemá se lepit nádobí, ale nakolik je to jedovaté to nevím. Ty zubařské tmely nejsou zázrak, že by držely furt. Když to vypadne, rozkouše se to, spolkne a jde se koupit další. Horší je to s tou organizací celé procedury. Někam zavolat, předtím shánět nějaká čísla, pak tam jet, sednout si do čekárny, podívat se vpravo, vlevo, přečíst si reklamy, podívat se z okna, na dveře, na mobil, pak na podlahu a nakonec se nechat posadit naproti obrovských pověšených háků na zdi a vydržet koukání ukrajinské praktikantky do své hubyúst, než se vrátí stomatolog. A to už vám počítají kolik si máte připravit peněz. Tak když si ledasco spravím, lepit také umím, měli by prodávat zubní epoxid s pigmentem k namíchání odstínu.