Avatar uživatele
Bronzový

Mohu sáhnout na poškozenou zásuvku holou rukou, když mám boty s gumovou podrážkou?

Jsem v elektrotechnice trochu analfabet :-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele

To je nápad.Účinek elektrického proudu na lidský organismus ovlivňuje řada faktorů. Závisí na druhu proudu, jeho intenzitě, napětí i frekvenci, impedanci lidského těla, dráze proudu, době průchodu proudu a na fyziologickém a psychickém stavu organismu.
Raději bych osud nepokoušel.


Avatar uživatele
Bronzový

Nemáš pár drobných na fázovú skúšačku ?
Alebo sa ti nechcú vypnúť ističe ?


Avatar uživatele
Bronzový

Otázka je moc obecná a těžko na ní přesně odpovědět. Pokud jsem odizolovám od nulového potenciálu, tak si bez problémů šáhnu na fázi a nevidím v tom problém.
Poškozená zásuvka je však jiný případ. Nejdříve musím vědět co je poškozené a potom se nechá odpovědět. Běžně dělám výměnu pod napětím a není v tom nebezpečí pokud o elektřině něco vím a pro profíka je to běžná věc, kdy musí pracovat pod napětím.
Pokud je prasklý kryt tak není problém. Pokud je upálený drát a je dostatečná rezerva, tak také není problém. Pokud jsem s vodiči na štíru a je to ještě hliník, tak si raději schodím jistič.


Avatar uživatele
Zlatý

Mapel , to jsou rady do hrobu. takových machrů, kteří již mezi námi nejsou, znám několik.


Avatar uživatele
Zlatý

Ani gumová podrážka není tak dobrým izolantem, aby tělem neprocházel žádný proud. Za bezpečný se považuje proud do 3,5 mA. Podrážka by tedy musela mít 65 Mohmů, což mít nemusí. To je ale hranice života. V praxi člověk cítí jako nepříjemný proud už od desetin mA, kdy může nezkušený člověk reagovat nepředvídatelně a nechtěně se může dotknout dvoupólově, takže sahat nekušenému do zásuvky není možné doporučit, bez ohledu na to, že to je zakázané.


Avatar uživatele
Zlatý

"Běžně dělám výměnu pod napětím a není v tom nebezpečí pokud o elektřině něco vím a pro profíka je to běžná věc, kdy musí pracovat pod napětím." - Mapel odpovedal zo skúsenosti elektrotechnika praktika, ktorý, ako zjavne držiteľ vyššej elektrotechnickej kvalifikácie, má opravnenie pracovať pod napätím, si neuvedomuje nebezpečie pre laika pri tejto rade.
Preto Hlada "kdy může nezkušený člověk reagovat nepředvídatelně a nechtěně se může dotknout dvoupólově, takže sahat nekušenému do zásuvky není možné doporučit, bez ohledu na to, že to je zakázané."
Preto, ako človeku bez elektrotechnickej kvalifikácie, vám nedoporučujem svojpomocne opravovať pod napätím, ale aj bez napätia, ba ešte viac:
na opravu si zavolajte odborníka

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

mosoj, vďaka za upozornenie na chybu v mapelovej odpovedi. Nie je síce závadná pre odborníka, ale pre laika bez elektrokvalifikácie môže byť nebezpečná. V tomto s vami súhlasím.
Na druhej strane, takých machrov, ktorí robia a môžu robiť pod napätím je veľa a žijú.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.